Echipa națională a României a câștigat sâmbătă seara partida de debut din preliminariile Campionatului European din 2024, învingând pe Estadi Nacional, din Andorra la Vella, reprezentativa statului Andora, cu scorul de 0-2.

Tricolorii au început timid, echipa Andorrei apărându-se exact în jumătatea proprie, încercând să facă pe alocuri presing avansat.

Alibec a marcat primul gol al meciului, în minutul 30, însă acesta a fost anulat după consultarea sistemului VAR, pe motiv de offside.

Peste 5 minute, Moruțan a trimis o centrare la colțul lung, din flancul drept, Dennis Man marcând cu capul la vinclu, din fața porții (0-1, min. 35).

La reluarea jocului, după pauză, Alibec a primit o pasă în adâncime de la Răzvan Marin și a marcat cu sânge rece, din poziție unu la unu cu portarul Alvarez. Golul a fost în primă fază anulat pentru o presupusă poziție de offside, dar decizia a fost întoarsă din camera VAR, reușita fiind validată.

Elevii lui Edward Iordănescu au jucat mai dezinvolt după acest gol, dar fără rezultat pe tabelă. În minutul 61, Rebes a fost eliminat pentru cumul de cartonașe, primite în decursul a două minute.

În ciuda mai multor faze de poartă cu potențial, tricolorii nu au reușit să valorifice superioritatea numerică, nici după ce selecționerul Iordănescu a trimis în teren forțe proaspete.

S-a încheiat 0-2 și România ocupă locul 2 în grupa I, în care Elveția a câștigat cu 5-0 împotriva Belarusului.

În aceași grupă, Israel și Kosovo au remizat 1-1.

Reprezentativa națională a Românie va întâlni marți la București selecționata Belarusului, în a doua partidă a preliminariilor.

Andorra: 12. Álvarez – 18. C. Rubio, 20. Llovera, 5. Alavedra, 15. San Nicolás – 16. A. Martínez (14. E. Vales, 72), 3. M. Vales (19. Guillén, 60), 4. M. Rebés, 17. Joan Cervós (7. Pujol, 86) – 8. M. Vieira, 11. A. Rosas (9. R. Fernández, 72). Selecționer: Koldo Álvarez
Rezerve: 1. Gómes, 13. F. Pires – 2. De Pablos, 6. X. Vieira, 10. I. Fernandez, 21. M. García, 22. V. Bernat, 23. J. Rubio

România: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin (6. Băluță, 64), 11. Olaru (14. M. Marin, 64), 10. Stanciu-cpt. (19. Tănase, 78) – 21. Moruțan (17. Dobre, 73), 7. Alibec, 20. Man (22. Oct. Popescu, 73). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Munteanu, 13. Opruț