Simona Halep – Elina Svitolina 6-3 / 3-6 / 6-4

Fostul lider WTA a început foarte bine meciul. S-a desprins rapid în primul set, pe care l-a câștigat, 6-3, având nevoie de 3 mingi de set.

Al doilea set n-a fost unul prea reușit pentru Simona, Svitolina fiind cea care a reușit rapid break-ul. Ca și Halep, a dus repede scorul la 3-1, iar apoi și-a adjudecat setul, 6-3.

În decisiv, începutul de set al Simonei a fost de oribil. Românca a atacat în continuu, greșelile neforțate au oferit șansa Svitolinei să se desprinde la 4-1.

Halep n-a renunțat însă. A avut o revenire incredibilă, reușind 5 game-uri consecutive. Svitolina a ratat 3 mingi de 5-1, iar din acel moment s-a prăbușit și nu a mai putut face nimic. Simona merge în finală, unde va juca împotriva lui Elise Mertens sau Angelique Kerber.

Scorul înfruntărilor directe rămâne în favoarea Elinei Svitolina, 4-3. Ucraineanca avea până azi 3 victorii consecutive cu Simona Halep.

În cealalată semifinală se întâlnesc Elise Mertens și Angelique Kerber, iar finala are loc sâmbătă de la ora 14.00.