Regula pentru toți românii care cumpără medicamente. Este obligatoriu în România
SURSA FOTO: Dreamstime
Cei care cumpără medicamente trebuie să știe că acestea niciodată nu se aruncă la coșul de gunoi, chiar și dacă au expirat, Conform legii, medicamentele expirate trebuie duse în locuri special amenajate pentru ele.
Regula pe care trebuie să o știe toți românii care cumpără medicamente. Legea spune clar
Potrivit legii 269/2023, care modifică și completează Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, medicamentele expirate și/sau neutilizate provenite de la populație vor fi colectate la spitalele publice sau private, care sunt obligate să le primească în scopul eliminării finale.
Spitalele trebuie să aibă un spațiu special amenajat
Costurile pentru desfășurarea acestor operațiuni de colectare și eliminare, efectuate de spitalele publice sau private, sunt asigurate prin transferuri de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătății, către bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Detaliile și procedurile specifice sunt stabilite prin norme care sunt aprobate prin ordin al ministrului Sănătății.
Spitalele din România care preiau medicamentele expirate de la cetățeni trebuie să îndeplinească anumite condiții, care sunt stabilite în mod specific prin Instrucțiunea 6.226/2024 emisă de Ministerul Sănătății.
Unitățile medicale trebuie să aibă un spațiu special amenajat în acest scop, care să fie dotat cu suficiente recipiente de colectare și să fie ușor accesibil pentru cei care doresc să predea pastilele neutilizate sau expirate.
De asemenea, conform legislației, în localitățile mai mici, unde nu există spitale, vor fi amplasate containere destinate colectării medicamentelor expirate. Aceste containere vor fi plasate lângă dispensarele din comune și sate, asigurând astfel accesul facil al locuitorilor la acest serviciu de colectare.
Drumul meu prin presă începe undeva în în 1997, pe vremea când eram student la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității Pitești, Am trecut pe rând pe la mai multe publicații locale din Pitești, am lucrat apoi la Mediafax, Sportul Românesc, Gazeta Sporturilor, ziarul Ring și Realitatea sportivă. Printre ele, timp de câțiva ani, am lucrat în televiziune, la Prima TV, ca reporter și producător.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





