Rata şomajului în Grecia a scăzut la cel mai redus nivel din ultimii patru ani
Rata şomajului în Grecia a scăzut în mai la 23,5%, de la 25% în perioada similară din 2015, ajungând la cel mai redus nivel din ultimii patru ani, a anunţat joi Oficiul Central de Statistică din Grecia (ELSTAT), transmite Reuters.
Conform datelor ajustate sezonier, acesta este cel mai scăzut nivel din aprilie 2012, când rata şomajului se situa la 23,5%. Cel mai ridicat nivel – 27,9% – s-a înregistrat în septembrie 2013.
Potrivit datelor ELSTAT, un număr de 1.123.496 persoane nu aveau un loc de muncă în mai, în scădere cu 73.843 faţă de perioada similară din 2015.
Cea mai ridicată rată a şomajului, de 50,3%, este înregistrată în rândul tinerilor cu vârste cuprinse între 15 şi 24 de ani.
Rata şomajului în Grecia aproape s-a triplat de la debutul crizei, în 2009, şi rămâne în continuare la cel mai ridicat nivel din zona euro, unde rata medie a scăzut la 10,1% în mai.
În mai, numărul de angajaţi era de 3.653.788 persoane, în creştere cu 59.723 faţă de perioada similară din 2015, a anunţat ELSTAT.
PIB-ul Greciei s-a contractat cu 0,5% în primul trimestru din 2016 dar unii economişti apreciază că economia elenă ar putea reveni pe creştere în semestrul doi din 2016, care include şi sezonul turistic de vară.
SURSA: Agerpres
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





