Prețurile chiriilor din UE au explodat în ultimele luni! Cum arată situația în România

Prețurile chiriilor din UE au explodat în ultimele luni! Cum arată situația în România
Publicat de Valentina Drăgoi la 8 iulie 2020, 15:00
Din cuprinsul articolului

Deși în ultimele luni pandemia de coronavirus a generat o criză economică la nivel mondial, prețurile chiriilor nu par să fie influențate de acest aspect. Potrivit ultimelor informații, chiriile din UE au urmat căi foarte diferite din 2007.

Mai exact, potrivit datelor publicate miercuri de Eurostat, prețul chiriilor a crescut constant din 2007 şi până în primul trimestru al anului 2020.

În ceea ce privește prețul unei locuințe, după un declin iniţial în urma crizei financiare, acestea au rămas mai mult sau mai puţin stabile între 2009 şi 2014. Apoi s-a înregistrat o creştere rapidă la începutul lui 2015, iar de atunci preţurile locuinţelor au crescut într-un ritm mai rapid decât chiriile.

Creștere de peste 20%

Totodată, datele eurostat arată că din 2007 şi până în primul trimestru din 2020, chiriile au crescut cu 20,8%, iar preţurile locuinţelor cu 20,5%. În perioada menţionată, preţurile la locuinţe au crescut în 21 de state membre UE şi au scăzut în şase, cel mai important avans fiind în Luxemburg (91,4%), Austria (91,3%) şi Suedia (82,8%), iar cel mai semnificativ declin în Grecia (minus 35,6%), România (minus 23,6%) şi Irlanda (minus 17,5%).

În loc de primul trimestru din 2020, în cazul Greciei sunt valabile datele din 2019.

În cazul chiriilor, situaţia e diferită. Din 2007 şi până în primul trimestru din 2020, chiriile au crescut în 26 de state membre, singura scădere fiind în Grecia (minus 17,5%). Cele mai mari creşteri se înregistrează în Lituania (101,8%), Cehia (82,2%) şi Ungaria (75,1%)

Informații articol
Publicat în: Economie
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.