Planul secret al lui Iohannis, devoalat! Băsescu a aflat totul: A fost clar
Planul secret al președintelui Klaus Iohannis a fost devoalat. Europarlamentarul Traian Băsescu a aflat totul și l-a dat în vileag pe șeful statului. Președintele de onoare al PMP a citit strategia lui Iohannis.
Președintele Klaus Iohannis a câștigat lejer primul tur al alegerilor prezidențiale și este mare favorit să o bată pe Viorica Dăncilă peste două săptămâni și să-și mai asigure încă un mandat de cinci ani la Palatul Cotroceni.
Actualul europarlamentar, Traian Băsescu, și-a dat seama de strategia lui Iohannis și a făcut-o publică. Fostul șef al statului spune că Iohannis și-a câștigat un nou mandat la Cotroceni încă din momentul în care a înlocuit-o pe Viorica Dăncilă cu Ludovic Orban în fruntea Palatului Victoria.
„Președinte am avut din momentul în care s-a instalat Guvernul Orban. S-a dovedit că Iohannis și Orban au fost capabili să ducă planul până la capăt, adică căderea Guvernului Dăncilă și instalarea unui nou Guvern. Momentul în care s-a instalat Guvernul Orban a fost momentul în care Iohannis a câștigat alegerile prezidențiale. Dacă n-ar fi instalat Guvernul Orban și astăzi, după primul tur, Dăncilă îi făcea cu mâna de la Palatul Victoria, președintele Iohannis ar fi avut probleme. Nu mari, dar avea. Pe când, după instalarea Guvernului Orban, a fost clar unde este capacitatea de a anticipa și de a lua decizii corecte din punct de vedere politic”, a subliniat Traian Băsescu, anunță B1TV.
Fostul președinte consideră că președintele Klaus Iohannis va câștiga finala scrutinului cu 70% din voturile valabil exprimate, care vor fi mai puține decât la alegerile din 2014. Cât despre atmosfera turului doi, spune Traian Băsescu, aceasta va fi de „râsu`-plânsu`”.
Numele meu este Zamfirescu Ionuţ Gabriel. Am o experienţă de aproape 20 de ani în presa scrisă, dar şi în televiziune. Aventura din lumea presei a început ca o pasiune nebună pentru sport, în general şi pentru fotbal, în special. Când încă eram pe băncile facultăţii am intrat prima oară în redacţia ziarului ProSport şi nu am mai plecat de acolo decât după ani buni. Abia în 2007 am decis să spun adio presei scrise şi să încerc să desluşesc tainele televiziunii. Tot de sport, bineînţeles. După aproape un an la Telesport, am început o nouă aventură de lungă durată la GSPTV. După şase ani grei, aventura din presa sportivă s-a oprit brusc. Am explorat pentru aproape un an şi jumătate mondenul, la Antena Stars, apoi am avut o scurtă aventură în online, la ştiripesurse.ro. După un an de zile în televiziune, la Digi24, am început aventura la capital.ro, unde sunt şi astăzi. După cum bine v-aţi dat seama, sportul, dar în special fotbalul sunt marile mele pasiuni. De pe această listă nu poate lipsi nici eterna politică, cu controversele acesteia.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.






Comentariile sunt închise.
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.