Leul începe săptămâna cel mai prost din regiune. Vezi cât pierde în faţa euro

Leul începe săptămâna cel mai prost din regiune. Vezi cât pierde în faţa euro
Publicat de CAPITAL la 23 septembrie 2013, 14:05

Moneda națională înregistra o depreciere pronunţată la începutul sesiunii de luni pe interbancar, cursul euro/leu sărind cu circa doi bani, în timp ce forintul și zlotul consemnau aprecieri.

După ce vineri s-a întărit cu un pas important în fața euro la referința BNR, cursul coborând cu 0,6 bani, până la 4,4567 lei, leul revenea luni pe depreciere pe piața interbancară.
În doar o oră, între 8:50 și 9:55, cursul euro a sărit de la 4,4560 lei la 4,4752 lei, cotație cu 0,24% mai sus decât închiderea de vineri de pe interbancar.
Astfel, în timp ce leul pierdea 0,24% în fața euro, celelalte monede principale câștigau teren. Zlotul polonez avansa cu 0,17%, la 4,2223/euro, iar forintul maghiar se aprecia cu 0,22%, la 298,169/euro.
La referinţa BNR de luni, cursul euro a fost anunţat la 4,4712 lei, în urcare cu 1,45 bani (0,33%) faţă de vineri.
De asemenea, cursul dolarului american a urcat cu 1,45 bani sau 0,44%, până la 3,3105 lei.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.