Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Independenței: România va continua să fie cel mai important susţinător al Republicii Moldova

Publicat de Valentina Drăgoi la 27 august 2022, 11:36

Președintele Klaus Iohannis a transmis marți un mesaj emoționant Republicii Moldova cu ocazia Zilei Independenței. Șeful statului susține că România va continua să fie cel mai important susținător al Republicii Moldova.

Sâmbătă, 27 august se împlinesc 31 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova. Cu această ocazie, președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj emoționant țării vecine.

Într-o postare pe contul personal de Twitter, Klaus Iohannis a felicitat-o pe președinta Maia Sandu, dar și pe cetățenii Republicii Moldova. Totodată, el a mai adăugat că România va continua să fie alături de Republica Moldova și susține aderarea acesteia la UE.

„Calde felicitări doamnei preşedinte Maia Sandu şi cetăţenilor Republicii Moldova cu ocazia Zilei Independenţei! România va continua să fie cel mai important susţinător al Republicii Moldova, cetăţenilor săi şi al integrării sale europene. UE – singura opţiune către un viitor prosper&democratic!”, a spus preşedintele României într-un mesaj postat sâmbătă pe contul său de Twitter.

Nicolae Ciucă, mesaj de Ziua Independenței

Și premierul Nicolae Ciucă a transmis un mesaj de Ziua Independenței Republicii Moldova. Acesta susține că România a fost primul stat care a recunoscut independența, fiind în permanență alături de Republica Moldova în parcursul său de dezvoltare și apropiere de spațiul european.

„Construcția statală și națională a Republicii Moldova a traversat multiple provocări, implicând armonizarea unor curente diferite, nostalgii și realități obiective cu aspirațiile majorității române a populației Republicii Moldova.

În toată această perioadă, România a fost alături de frații de peste Prut, de guvernele de la Chișinău, încercând să ajute la dezvoltarea instituțională, economică și la procesul de democratizare și integrare europeană, opțiunea fermă a unei majorități consistente a cetățenilor Republicii Moldova”, arată Nicolae Ciucă.

Referitor la adresarea Republicii Moldova la UE, premierul țării susține că țara vecină cu România a reușit să obțină statutul de candidat pentru aderarea la UE, iar România va fi în continuare alături de ea în acest demers.

Nicolae Ciucă, despre aderarea Republicii Moldova la UE

Totodată, Ciucă a mai precizat că România este implicată activ cu mai multe proiecte și susține instituțiile și valorile democratice ale Republicii Moldova.

„Anul acesta, cu sprijinul larg al României, independența Republicii Moldova are de sărbătorit o mare realizare a guvernului democrat și a președintelui pro-european: statutul de candidat pentru accederea în Uniunea Europeană. Am fost, suntem și vom fi alături de frații noștri de peste Prut cu expertiză și sprijin în materie de reforme, cooperare economică, proiecte de infrastructură și securitate cibernetică, așa cum ne-am angajat în cadrul Parteneriatului Strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.

Suntem implicați activ, cu proiecte de reconstrucție și susținere a instituțiilor și valorilor democratice prin grantul de 100 milioane de euro nerambursabili pe care i-am oferit, din nou, pentru proiecte Republicii Moldova. România va continua să se poziționeze ferm pentru a sprijini pașii pe care îi are de parcurs Republica Moldova, în perspectiva deschiderii negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Comuniunea de limbă, istorie și cultură a cetățenilor noștri va fi întregită printr-un viitor comun în spațiul european al democrației și valorilor comune”, a adăugat șeful Executivului.

Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.