Cel de-al doilea set a început echilibrat, însă Simona a fost constant la cârma partidei. Chiar dacă Venus a reușit câteva lovituri spectaculoase, ele nu au fost suficiente pentru a câștiga în fața fostului număr 1 mondial. Setul 2 a fost practic o reeditare a primului și s-a încheiat cu 6-3.

Astfel Simona Halep merge mai departe în turneul de la Miami, unde în sferturi va întâlni o nouă adversară puternică, una din chinezoaicea Wang, care urmează să se dueleze tot în optimi. Românca o învinsese pe Venus și în meciurile precedente, americanca neizbutind niciun set în ultimele patru meciuri jucate. Mai mult decât atât nu a trecut nici de 3 game-uri câștigate pe set, iar regula s-a respectat și de data aceasta.

Pentru Simona, aceasta este ce-a de-a patra calificare în sferturi a turnerului de la Miami.

Toate celelalte românce participante la acest turneu au părăsit competiția încă din fazele de debut. Bianca Andreescu, care reprezintă Canada și este noua senzație a tenisului mondial a renunțat astăzi la luptă în setul 2 împotriva estonei Anette Kontaveit.

Vezi și EXCLUSIV! Adevăruri nespuse despre Simona Halep! Ce spune aceasta, de fapt, despre România