Dezastru pentru Dinamo Bucureşti. Echipa a retrogradat din Liga I, pentru prima oară în istorie

Sursă: Facebook, FC Dinamo

Duminică seară a fost un moment foarte trist pentru echipa de fotbal Dinamo Bucureşti şi pentru toţi suporterii săi. După dubla cu Universitatea Cluj, dinamoviştii se văd nevoiţi să evolueze, din sezonul următor, în Liga a II-a.

Dinamo Bucureşti a retrogradat din Liga I, pentru prima oară în istorie

Este cea mai teribilă veste pentru fanii Dinamo Bucureşti! Pentru prima oară în istoria sa, echipa de fotbal a retrogradat din Liga I.

FC Dinamo a evoluat neîntrerupt în primul eşalon din anul 1948 şi este al doilea cel mai titrat club din Liga I, cu 18 titluri şi 13 Cupe ale României.

Dinamo a încheiat pe locul opt în play-out.

În schimb, Universitatea Cluj, care a încheiat sezonul pe locul al treilea în play-off-ul ligii secunde, revine în Liga I după o pauză de şapte ani.

Duminică seară, Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate cu Universitatea Cluj, 1-1, pe teren propriu, în manşa a doua a barajului pentru menţinere/promovare.

În tur, dinamoviştii fusese învinşi de Universitatea cu 2-0.

Cum s-a desfăşurat meciul de duminică seară din Ştefan cel Mare?

În meciul din Şoseaua Ştefan cel Mare, ”U” a deschis scorul prin Dragoş Tescan (17), cu un şut de senzaţie sub transversală de la circa 30 de metri, surprinzându-l ieşit pe portarul Mihai Eşanu. Dinamo a egalat rapid, prin Vlad Morar (19), la centrarea lui Cosmin Matei, transmite Agerpres.

Dinamo a ratat primele ocazii ale partidei, prin Gabriel Torje (8) şi Christian Irobiso (15), înaintea celor două goluri.

”U” a mai avut o ocazie notabilă, dar Eşanu a respins şutul lui Sergio Ribeiro (21).

În prima repriză, echipa antrenată de Dusan Uhrin jr a avut şanse de gol prin Torje (22), Andrei Radu (34), blocat in extremis de portarul Andrei Gorcea, şi Baptiste Aloe (34).

În debutul reprizei secunde s-a consumat o fază controversată, dinamoviştii cerând penalty la un contact în careu între Irobiso şi Ioan Filip (52).

Dinamo a avut apoi o bară (59), când Cosmin Matei a trimis un şut-centrare cu efect. Gorcea a respins şutul cu boltă al lui Torje (70), iar apoi a fost aproape de o gafă monumentală la centrarea lui Grădinaru (80). Ahmed Bani a fost imprecis (79), Ivanovski (81, 83) nu a reuşit nici el să marcheze, Torje a ratat din poziţie bună (87), pentru ca ultima ocazie să fie irosită de acelaşi Ivanovski (90+5).