Actualul ministru al Sănătăţii Eugen Nicolaescu, va prelua ministerul Finanţelor.

Cristian Buşoi s-a născut la 1 martie 1978, la Drobeta Turnu Severin. A absolvit Facultatea de Medicină din Bucureşti (2003), Colegiul Naţional de Apărare (2005) şi Facultatea de Drept din cadrul Universităţii 'Titu Maiorescu' din Capitală (2007). A fost doctorand în Sănătate Publică şi Management Sanitar la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Timişoara (din 2004) şi doctorand în Endocrinologie la Universitatea de Medicină şi Farmacie 'Carol Davila' din Bucureşti (din 2004). A fost medic stagiar la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, în perioada 2003 – 2004. Din decembrie 2004 a fost medic rezident, iar din martie 2007 – preparator universitar la Universitatea de Medicină şi Farmacie 'Victor Babeş' din Timişoara.

A devenit membru al Partidului Naţional Liberal (PNL) în 1996. A fost vicepreşedinte al organizaţiei Tineretului Naţional Liberal (TNL) Mehedinţi (1996-1998); membru al Biroului Permanent Judeţean TNL Mehedinţi (1996-2000); coordonator de programe TNL pentru zona Vest (Timiş, Arad, Caraş-Severin, Hunedoara) (2000-2002); preşedinte TNL Timişoara (mai 2001-mai 2002); preşedintele naţional al Cluburilor Studenţeşti Liberale (mai 2002-februarie 2005); secretar al Comisiei pentru politici educaţionale şi formare profesională a PNL (iulie 2003-noiembrie 2004); consilier general în Consiliul General al Municipiului Bucureşti (mai-decembrie 2004); consilier al vicepreşedintelui PNL Călin Popescu-Tăriceanu (octombrie 2002-mai 2004); secretar internaţional al PNL (aprilie 2005- ianuarie 2007); membru al Biroului Permanent Naţional TNL (martie 2005-martie 2007); secretar executiv responsabil cu coordonarea relaţiilor externe ale PNL (aprilie 2005-ianuarie 2007); vicepreşedinte PNL Mehedinţi (octombrie 2005-ianuarie 2007). Din ianuarie 2007 este membru al Biroului Politic Central al PNL, iar din iunie 2007 este vicepreşedinte al PNL Timiş.

La alegerile din 2004, a fost ales deputat în circumscripţia electorală Timiş. A fost membru al Comisiei Parlamentului României pentru Integrare Europeană (în perioada 20-31 decembrie 2006), membru al Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului României (până la 23 mai 2007) şi a făcut parte din Delegaţia Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale (până la 10 octombrie 2007). A fost membru al Comisiei pentru sănătate şi familie din cadrul Camerei Deputaţilor până în noiembrie 2007.

În 2007 a fost ales europarlamentar, reales în iunie 2009. Este membru în Comisia pentru piaţa internă şi protecţia consumatorilor; Delegaţia la Comisia parlamentară de cooperare UE-Moldova; Delegaţia la Adunarea Parlamentară Euronest.

Face parte din Grupul Alianţei Liberalilor şi Democraţilor pentru Europa.

 Este căsătorit, cunoaşte limbile franceză şi engleză. În conturile familiei Buşoi se află peste un milion de euro, la care se adaugă numeroase proprietăţi – imobile şi terenuri, bijuterii, obiecte de artă, acţiuni.

 

Te-ar putea interesa și: