Concedieri masive la o importantă companie de stat din România! Comunicatul oficial prezintă dezastrul

Concedieri masive la o importantă companie de stat din România! Comunicatul oficial prezintă dezastrul
Publicat de Vasile Popa la 12 martie 2019, 16:21

Vești proaste pentru mulți români privind o serie de concedieri masive în urma unui comunicat oficial al unei importante companii de stat din România. Aceasta riscă să intre în insolvență, lucru care va duce la pierderea a numeroase locuri de muncă.

Filiala uneia dintre cele mai mari companii de stat ar putea face concedieri masive în perioada următoare, în cazul în care aceasta nu se va redresa.

Concret, la 26 februarie 2019, Adunarea Generală Extraordinară de la Transelectrica a votat împotriva majorării cu 18 milioane lei a capitalului social al filialei SMART SA, societate la care Transelectrica deţine aproximativ 70% din acţiuni, iar Ministerul Economiei 30% din capitalul social.

SMART SA, specializată în lucrări de mentenanţă în beneficiul Transelectrica, riscă să intre în insolvenţă, ceea ce poate duce la concedierea majorităţii angajaţilor (în 2017, potrivit datelor centralizate pe site-ul Ministerului Finanţelor, numărul angajaţilor era 741).

„Conform prevederilor Actului Constitutiv al CNTEE Transelectrica SA competenţa de aprobare a participării la capitalul social al altor societăţi este a Adunării Generale a Acţionarilor companiei. Pe fondul unei deteriorări a situaţiei economico-financiare a SMART SA, Adunarea Generală a Acţionarilor SMART SA a dispus Consiliului de Administraţie prezentarea unui plan de restructurare a activităţii societăţii pentru redresarea situaţiei economicofinanciare şi graficul de implementare a acestuia încă din luna septembrie a anului 2017; SMART SA a transmis acţionarilor săi, respectiv către CNTEE Transelectrica SA şi Statul Român prin Ministerul Economiei, în luna noiembrie 2018 un Plan de restructurare economico-financiară; Având în vedere ca Planul de restructurare avea ca premisă o infuzie de capital prin majorarea capitalului social al societăţii şi în baza analizelor interne ale CNTEE Transelectrica SA, cu respectarea prevederilor legale şi statutare aplicabile, CNTEE Transelectrica SA a convocat prima dată în luna ianuarie şi a doua oară în luna februarie Adunarea Generală a Acţionarilor pentru aprobarea majorării capitalului social al SMART SA”, arată Transelectrica într-un comunicat.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.