CIA, noua victimă a grupării Anonymus?

CIA, noua victimă a grupării Anonymus?
Publicat de CAPITAL la 11 februarie 2012, 13:38

Pagina de internet a Agenţiei Centrale americane de Informaţii (CIA) a fost atacat ieri, transmite AFP. Un grup de hackeri activitişti Anonymus se laudă că ei sunt cei care l-au spart.

"CIA Tango down", a anunţat un membru al grupului Anonymous pe contul Twitter @YourAnonNews, utilizat frecvent de activiştii hackeri. "Tango Down", în jargonul forţelor speciale, înseamnă că un inamic a fost doborât. Până în prezent, cicio explicaţie suplimentară nu a fost furnizată de Anonymous.

Vineri după-amiaza conectarea la site-ul cia.gov era imposibilă. După mai bine de două ore de la o primă încercare, un jurnalist AFP a fost direcţionat pe o pagină anunţând că site-ul este inaccesibil.

"Studiem aceste informaţii", a declarat un purtător de cuvânt al CIA. Membri ai grupului Anonymous au anunţat tot vineri că au blocat site-ul camimex.org.mex, aparţinând Camerei Minelor din Mexic. Nici acest site nu putea fi accesat vineri. Luna trecută, hackeri Anonymous au dezactivat temporar site-urile Departamentului american al Justiţiei şi poliţiei federale (FBI), ca represalii faţă de închiderea site-ului de partajare online MegaUpload, acuzat de piraterie "masivă", informează Agerpres.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Info util
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.