Bursa de la Bucureşti a închis vineri în creştere

Bursa de la Bucureşti a închis vineri în creştere
Publicat de Ciprian Mailat la 23 ianuarie 2015, 18:55

Indicele de referinţă BET al Bursei de Valori Bucureşti /BVB/, care arată evoluţia celor mai lichide 10 acţiuni, a închis în creştere cu 0,27% şedinţa de tranzacţionare de vineri.

Rulajul total al pieţei a depăşit 7,4 milioane de euro, din care tranzacţiile cu acţiuni au totalizat circa 6,61 milioane de euro, iar tranzacţiile cu certificate au însumat 496.437 euro.

Cele mai mari rulaje au fost înregistrate cu acţiunile Fondului Proprietatea – 5,211 milioane lei, Banca Transilvania – 4,934 milioane lei şi BVB – 4,23 milioane de lei.

Indicele BET-TR a urcat cu 0,27%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, s-a apreciat cu 0,27%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor a crescut cu 1,14%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 0,39%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a câştigat 0,47%.

AGERPRES

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.