Anunț important pentru români! Ce pregătește Iohannis la referendum

Anunț important pentru români! Ce pregătește Iohannis la referendum
Publicat de Ancuța Paraschivoiu la 21 martie 2019, 22:45

Zilele acestea s-a tot discutat despre anunțul făcut de președintele Klaus Iohannis. Acesta a precizat că se gândește la convocarea unui referendum chiar în ziua alegerilor, pe 26 mai.

În acest sens, s-a discutat despre întrebarea ce ar scoate românii la vot. Liberalul Daniel Fenechiu a declarat că aceasta ar putea fi legată de întărirea instituțiilor judiciare și de combatere a corupției.

„Eu cred că întrebarea va fi fie pe teme de integritate, fie pe teme de corupție, lupta anticorupție. Eu aș înclina mai mult să cred că întrebarea va fi în zona întăririi instituțiilor judiciare și combaterii corupției.

Nu am detalii. Știu că președintelui i-au fost trimise foarte multe propuneri, atât de societatea civilă, cât și de colegi parlamentari care au fost foarte intuitivi în materia asta. ‘Sunteți de acord cu întărirea instituțiilor judiciare și înăsprirea legislației anticorupție?’, ar putea fi una dintre întrebări”, a spus Daniel Fenechiu.

„Lucrăm deja intens la asta, analizăm datele, variantele, partea legală. Eu sunt aproape hotărât să convoc referendum pentru data de 26 mai, când avem alegeri europarlamentare”, a dezvăluit Klaus Iohannis.

Informații articol
Despre autor
Ancuța Paraschivoiu

Ca orice tânără, absolventă de jurnalism, ma visam la TV. Am crescut privindu-le pe Andreea Esca și pe Corina Caragea și visam să ajung și eu așa. Majoritatea studenților din ziua de astăzi se visează pe micile ecrane, doar că viața te duce pe drumuri la care nu te-ai fi gândit vreodată. Drumul meu în presă a început în presa scrisă, în online. Fără experiență, am început la Bugetul.ro, un mic site economic. Pasul cel mare a venit odată cu Capital, locul unde mă aflu și acum. Deși am absolvit un master în comunicare politică, am fost speriată la început, dar cu oamenii potriviți lângă mine am prins curaj. Vreau să cred că pot scrie despre orice, și pot! Despre mine aș putea să vă vorbesc până mâine, dar vă voi spune doar că iubesc să călătoresc și îmi plac filmele.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.