Anunţ-bombă! Încă o ţară o susţine pe Kovesi pentru Parchetul European! Decizia a luat prin surprindere pe toată lumea
Laura Codruţa Kovesi pare tot mai aproape de preluarea Parchetului European. Tot mai mulţi şefi de stat şi de guvern îşi anunţă susţinerea pentru procurorul român.
Administraţia Prezidenţială a anunţat că preşedintele Emmanuel Macron i-ar fi promis lui Klaus Iohannis că va retrage candidatura lui Jean-François Bohnert de la conducerea Parchetului European, iar Franţa o va susţine pe Laura Codruţa Kovesi pentru postul de procuror-şef european.
Acum, un alt stat îşi arată susţinerea pentru procurorul român. Premierul Boiko Borisov a declarat că Bulgaria o va vota pe Laura Codruţa Kovesi la şefia Parchetului European. Informaţia a fost confirmată pentru site-ul btvnovinite.bg de către biroul de presă al Guvernului de la Sofia.
După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.



