ANAF nu mai va mai primi pe hârtie declaraţiile care se pot depune online

ANAF nu mai va mai primi pe hârtie declaraţiile care se pot depune online
Publicat de Valentin Gros la 23 septembrie 2016, 13:48

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) nu va mai primi, începând cu data de 1 ianuarie 2017, pe hârtie, nicio declaraţie care se poate depune online.

ANAF vrea un "dialog informatic" cu contribuabilii.

"Vrem să implementăm un dialog informatic cu contribuabilii. De la 1 ianuarie 2017, nu vom mai primi pe format hârtie nicio declaraţie care se poate depune online. Am constatat că există o oarecare rezistenţă a profesioniştilor în a le depune online. Spre exemplu, Declaraţia 112, privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, în anumite zone din ţară se depune încă pe hârtie în proporţie de 40%, a declarat, vineri, preşedintele instituţiei, Dragoş Doroş, în cadrul unei conferinţe pe teme de contabilitate. 

Preşedintele ANAF a precizat că, în luna iulie, a fost derulat un exerciţiu în Bucureşti pentru a forţa contribuabilii să depună declaraţiile online. "În iulie am făcut un exerciţiu la Bucureşti şi nu le-am mai primit pe hârtie. Rezultatul a fost că nu au mai fost depuse", a subliniat Doroş. 

Acesta a precizat că măsura vizează 6 -7 declaraţii pentru care ANAF începe comunicarea către contribuabili, inclusiv la ghişeu, cu privire la depunerea online a respectivelor documente. 

Potrivit lui Doroş, costurile acestei proceduri sunt foarte reduse (cu certificatul digital) şi ar putea fi chiar zero. "Ne-am gândit să finanţăm noi acest cost pentru un anumit tip de contribuabili", a mai spus Doroş.

AGERPRES

Informații articol
Etichete: , ,
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.