Acuzații șocante la adresa lui Orban! Premierul încalcă legea. Un anti-model absolut
Acuzații deosebit de grave la adresa premierului Ludovic Orban. Șeful de la Palatul Victoria încalcă legea. Cel puțin asta susține marele său rival politic, șeful PSD, Marcel Ciolacu.
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, îi aduce acuzații deosebit de grave premierului Ludovic Orban. Șeful de la Palatul Victoria ar îndemna la anarhie şi devine principala ameninţare la adresa stabilităţii statului în plină pandemie, după rugămintea transmisă ca românii să nu respecte deciziile Curţii Constituţionale.
Acuzații șocante la adresa lui Orban
„Orban devine toxic pentru România fiindcă începe să îndemne la anarhie. Şeful Guvernului devine principala ameninţare la adresa stabilităţii statului în plină pandemie, după îndemnul aberant ca românii să nu respecte deciziile Curţii Constituţionale”, a scris Ciolacu pe o rețea de socializare.
Liderul social-democraţilor a menţionat că Orban, atunci când era în opoziţie, lăuda Curtea Constituţională la orice verdict împotriva Guvernului PSD.
„Acum, când CCR spune Executivului PNL că a fost incompetent, judecătorii sunt practic învinuiţi pentru răspândirea COVID în România. De fapt, Orban poate fi acuzat că zădărniceşte ordinea constituţională şi statul de drept. Este un anti-model absolut şi le-o arată românilor cu insistenţă. Pentru Orban şi PNL, normal şi firesc în pandemie este să poţi petrece când ai chef, la Guvern, în restaurante sau corturi – fără restricţii.
Pentru Orban şi liberali, normal şi firesc este să cheltui miliarde cu gaşca fără să dai socoteală despre asta. Pentru Orban, normal şi firesc este să aplici doar ce fragment de lege îţi convine, şi numai dacă poţi câştiga ceva de pe urma ei. Am crezut că episodul cu băuta de la Guvern a fost un caz nefericit, dar îmi dau seama că aceasta este atitudinea normală a premierului faţă de români şi faţă de lege. Poţi să-l scoţi pe Orban din cârciumă, dar nu ai cum să scoţi cârciuma din el”, a conchis Ciolacu.
Premierul Ludovic Orban a declarat că sunt două consecinţe ale deciziei Curţii Constituţionale privind internarea obligatorie a pacienţilor cu COVID-19, iar recomandarea către toţi cetăţenii este să ţină cont de regulile fireşti şi nu de deciziile CCR până Guvernul va adopta proiectul de lege care va reglementa lucrurile.
Numele meu este Zamfirescu Ionuţ Gabriel. Am o experienţă de aproape 20 de ani în presa scrisă, dar şi în televiziune. Aventura din lumea presei a început ca o pasiune nebună pentru sport, în general şi pentru fotbal, în special. Când încă eram pe băncile facultăţii am intrat prima oară în redacţia ziarului ProSport şi nu am mai plecat de acolo decât după ani buni. Abia în 2007 am decis să spun adio presei scrise şi să încerc să desluşesc tainele televiziunii. Tot de sport, bineînţeles. După aproape un an la Telesport, am început o nouă aventură de lungă durată la GSPTV. După şase ani grei, aventura din presa sportivă s-a oprit brusc. Am explorat pentru aproape un an şi jumătate mondenul, la Antena Stars, apoi am avut o scurtă aventură în online, la ştiripesurse.ro. După un an de zile în televiziune, la Digi24, am început aventura la capital.ro, unde sunt şi astăzi. După cum bine v-aţi dat seama, sportul, dar în special fotbalul sunt marile mele pasiuni. De pe această listă nu poate lipsi nici eterna politică, cu controversele acesteia.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.






Comentariile sunt închise.
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.