A fost actualizată lista țărilor cu risc epidemiologic. Care sunt țările din zona roșie

A fost actualizată lista țărilor cu risc epidemiologic. Care sunt țările din zona roșie
Publicat de Valentina Drăgoi la 21 mai 2021, 19:55

Noi informații pentru românii care vor să călătorească în următoarea perioadă. Comitetului Național pentru Situații de Urgență a actualizat lista țărilor cu risc epidemiologic. Destinațiile preferate ale românilor încă sunt în zona roșie.

Comitetului Național pentru Situații de Urgență a actualizat la finalul acestei săptămâni, vineri, 21 mai lista țărilor și teritoriilor în funcție de rata de incidență cumulată.

Din păcate, destinațiile preferate de vacanță ale românilor precum Seychelles, Maldive, Cipru sau Croația, se află în zona roșie. Astfel cei care vor călători în aceste țări vor intra în carantină pe o perioadă de două săptămâni la întoarcerea în țară. Acest lucru este valabil în cazul persoanelelor care nu s-au vacccinat anti-COVID-19.

Tot în zona roșie sunt și țările unde lucrează foarte mulți români precum Olanda, Belgia, dar și Croația.

Același lucru este valabil și în cazul celor care intră în România din țările aflate în zonele galbenă. Și ei vor sta în 14 zile în carantină, cu excepția celor vaccinați cu schemă completă.

Românii care vin din Turcia și Grecia intră în carantină 

Printre țările aflate în zona galbenă se numără Turcia și Grecia, destinațiile preferate ale românilor pentru vacanța de vară, dar și Austria și Germania.

Totuși, măsura nu se aplică persoanelor care sosesc din India. Persoanele care vin din țările aflate în zona verde nu trebuie să stea în carantină. De asemenea, pentru zona galbenă sunt scutiți de carantină și cei care au un test COVID negativ.

De menționat este faptul că, sunt exceptate de la carantină mai multe categorii de angajați, oficiali și sportivi. Cei care fac test COVID în a opta zi de carantină și au rezultat negativ pot ieși din carantină în a zecea zi.

Totoadtă, conform Hotărârii nr. 31 din 21.05.2021 a Comitetului Național pentru Situații de Urgență , nu mai este valabilă scutirea de carantină pentru cei care pot dovedi că au trecut prin boala COVID-19.

Lista cu clasificarea țărilor/teritoriilor în funcție de rata de incidență cumulată poate fi citită integral aici. 

 

Informații articol
Etichete: , ,
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.