AccorHotels anunță achiziția FRHI Hotels & Resorts și a brandurilor Fairmont, Raffles și Swissotel

AccorHotels anunță achiziția FRHI Hotels & Resorts și a brandurilor Fairmont, Raffles și Swissotel
Publicat de Elena Mihai la 13 iulie 2016, 01:52

În urma aprobării Adunării Generale a Acționarilor, din data de 12 iulie 2016, AccorHotels anunță achiziția FRHI Hotels & Resorts și a brandurilor sale hoteliere: Fairmont, Raffles și Swissotel.

Rețeaua globală AccorHotels își adaugă, astfel, un portofoliu de mărci admirate la nivel global, ce cuprinde managementul multor hoteluri istorice situate în diferite orașe de pe glob, printre care: The Savoy din Londra, Raffles Singapore, Fairmont San Francisco, New York Plaza, Fairmont Le Château Frontenac din Quebec City și Le Royal Monceau Raffles Paris.

 Potrivit datelor companiei, această tranzacție consolidează potențialul de creștere pe termen lung, al AccorHotels.

 Tranzacția cu Qatar Investment Authority (QIA) și Kingdom Holding Company (KHC) a cuprins o plată în numerar de 840 milioane de dolari (adică 768 milioane de euro) și o emisiune de 46,7 milioane de acțiuni AccorHotels, în schimbul acțiunilor FRHI. Tranzacția conferă QIA și KHC o participație de 10,4% respectiv 5,8% la capitalul social al AccorHotels. Ali Bouzarif și Aziz Aluthman Fakhroo din partea QIA și Sarmad Zok din partea KHC se vor alătura Consiliului de Administrație al AccorHotels.

 FRHI Hotels & Resorts cuprinde 154 de unități hoteliere, dintre care 40 în curs de dezvoltare, și totalizează 56.000 de camere în 34 de țări de pe cinci continente. Majoritatea hotelurilor sunt operate sub contracte de management pe termen lung, cu o durată medie de 30 de ani, șase hoteluri sunt închiriate și unul aparține companiei. 

Informații articol
Etichete: ,
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.