Vestea dimineții despre Patrick Mouratoglu! Anunțul a venit chiar acum: Simona m-a încurajat să fac asta

SURSA FOTO: Dreamstime

Antrenorul Simonei Halep a anunțat într-o postare pe contul său de socializare că a luat o decizie în contextul în care jucătoarea noastră de tenis a anunțat luna trecută că nu va mai juca în acest an. Patrick Mouratoglu a precizat că Simona a fost aceea care l-a încurajat să facă acest pas.

Patrick Mouratoglou, antrenorul Simonei Halep, a anunțat că va colabora cu un nou jucător cât timp jucătoarea noastră este în pauză. În ceea ce privește această decizie, Mouratoglou spune că Simona este aceea care l-a încurajat să facă acest pas.

Simona Halep l-a încurajat să ia această decizie

Astfel, acesta a anunțat într-o postare pe contul său de Twitter că va colabora cu danezul Holger Rune în vârstă de 19 ani, care ocupă locul 27 în clasamentul ATP.

„Cât timp se recuperează, Simona Halep m-a încurajat să caut o nouă colaborare. Astăzi, sunt fericit să anunț că mă voi alătura echipei lui Holger Rune. Sunt foarte entuziasmat să lucrez cu Holger. Avem o legătură specială, încă din ziua în care ne-am cunoscut, când el avea doar 13 ani”, a scris Patrick Mouratoglou pe Twitter.

Amintim că, Simona Halep a suferit recent o operație chirurgicală la nas și a anunțat că nu va mai juca meciuri oficiale în 2022.

Cine este Holger Rune

Holger Rune este un jucător profesionist danez de tenis, care ocupă în prezent locul 27 la simplu în clasamentul ATP. Rune a câștigat un titlu de simplu în circuitul ATP și a realizat cea mai bună performanță de Grand Slam la Openul Franței din 2022, ajungând în sferturile de finală la debutul său pe tabloul principal al turneului.

Holger Rune a devenit pentru prima dată câștigător al unui turneu în circuitul ATP în luna mai a acestui an, după ce adversarul său Botic van de Zandschulp a fost nevoit să se retragă în finala turneului de la Munchen.

„Acesta a fost probabil cel mai nefavorabil mod de a câștiga o finală”, a declarat Rune după meci. „Evident, mă așteptam la un meci foarte greu, în fața unui adversar foarte puternic. Îi doresc toate cele bune, o recuperare rapidă și sperăm cu toții să îl vedem foarte curând pe teren”, a mai spus jucătorul după câștigarea turneului.

Cursa pentru titlul de la Munchen a încheiat o perioadă foarte bună pentru Rune, care împlinise în cursul aceleiași luni vârsta de 19 ani. Cu această victorie, danezul a devenit al treilea cel mai tânăr campion de la Munchen și al cincilea câștigător debutant în circuitul ATP în 2022.