Țara cu cei mai buni înotători din lume

Statele Unite ale Americii este locul de unde provin cei mai buni sportivi din lume, cel puțin asta arată rezultatele înregistrate de către americani la Jocurile Olimpice de la Rio. Sportivii din SUA au reușit să obțină 50 de medalii, dar cele mai bune performanțe le-au înregistrat în natație. Circa 29 de medalii au câștigat întotătorii, iar unul dintre cei mai buni este Michael Phelps.

Michael Fred Phelps este un înotător, care la vârsta de 31 de ani a ajuns multiplu campion mondial și olimpic. Este de 14 ori medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de vară și este deținătorul a șapte recorduri mondiale. A reușit să doboare recorduri, după recorduri chiar dacă a avut și momente de decădere în viața sa personală. Anul acesta, la Rio, a câștigat 4 medalii de aur și una de argint.

Se pare că americanii au câștigat în mod detașat primul loc în natație. Australia a reușit să ocupe locul al doilea în clasamentul țărilor cu cele mai multe medalii câștigate de întotători cu un palmares de doar 8 medalii, spre deosebire de SUA cu 29.