Simona Halep – Shuai Zhang, meci nebun la Wimbledon! Ce a făcut Uraganul Halep în această partidă de foc.

Scor final Simona Halep – Shuai Zhang 7 -6, 6 – 1

După ce a avut un prim set obositor și la un moment dat aproape pierdut, Simona a revenit surprinzător în setul 2 și a făcut spectacol.

Simona Halep, locul 7 WTA, a întâlnit-o marţi pe sportiva chineză Shuai Zhang, locul 50 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Până acum, în întâlnirile directe dintre cele două conducea sportiva din China cu 2-1, Simona câştigând partida din 2012 de la Indian Wells, iar Shuai Zhang pe cele din 2016 de la Australian Open si Beijing. La Wimbledon, Simona Halep a mai ajuns o singură dată în carieră în semifinale, în 2014 când a fost învinsă în acea fază de Eugenie Bouchard.

Simona a reuşit să câştige primul set la tie-break cu 7-6 (7-4), dupa o oră de joc. A fost o revenire extraordinară a româncei, după ce a fost condusă la un moment dat cu 4-1.

În semifinale, Simona o va întalni pe câştigătoarea partidei Elina Svitolina (Ucraina, locul 8 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, locul 68 WTA), care are loc tot în cursul zilei de marţi.