Simona Halep a avut parte de un meci greu la debutul din acest an de la Roland Garros. Românca a avut mult e tras cu Sara Sorribes Tormo.

Simona Halep, meci nebun de ziua ei!

Primul set a fost mai greu pentru româncă. A doua jucătoare a lumii s-a impus cu 6-4. După o oră și 22 de minute, Simona a câștigat meciul. Setul secund a fost o formalitate. 6-0 și Simona e în turul secund al turneului său preferat.

În turul secund, Simona va juca împotriva câștigatoarei  meciului dintre Irina Begu (72 WTA) și Jil Belen Teichmann (54 WTA).

Cea mai periculoasă adversară de pe partea de tablou a Simonei pare a fi Kiki Bertens (28 de ani, 8 WTA), favorita numărul 5. Iată cum ar putea arăta traseul Simonei Halep la Roland Garros:

Turul 2 – Irina Begu
Turul 3 – Amanda Anisimova
Optimi – Marketa Vondrousova
Sferturi – Johannna Konta/Svetlana Kuznetsova/Kiki Bertens
Semifinale – Elina Svitolina/Elise Mertens/Victoria Azarenka/Serena Williams
Finală – Garbine Muguruza/Sofia Kenin/Petra Kvitova/Angelique Kerber/Sloane Stephens/Karolina Pliskova

Halep şi-a asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA. În turul secund, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre românca Irina Begu şi elveţianca Jil Teichmann, meci care va avea loc tot duminică. Simona s-a oprit în sferturi la ediţia de anul trecut a turneului parizian.