Halep a pierdut în 2 seturi, 2-6, 4-6.

Simona Halep, locul trei WTA, a fost eliminată în sferturile de finală de la Roland Garros, tunreu pe care l-a câștigat anul trecut. Amanda Anisimova care s-a impus în două seturi câștigate cu autoritate, scor 6-2, 6-4.

La ora 13.00 partida dintre Simona Halep și Amanda Anisimova a început. Americanca a început solid meciul, însă Simona Halep i-a ținut piept si a egalat. În startul partidei fiecare jucătoare a reușit să câștige propriul serviciu. Anisimova s-a distanțat la 3 game-uri în primul set, iar Simona a avut o minge de break, însă nu a reușit să o fructifice. Amanda Anisimova a câștigat primul set cu 2-6. Amanda Anisimova își continuă evoluția pe teren și în setul al doilea, iar Simona pare că nu este în cea mai bună formă a sa. Românca noastră a reușit totuți un break care reușește să țină în meci și eglalează. Din păcate Simona a pierdut și al doilea set.