Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reuşit marți să o învingă pe rusoaica Ana Kalinskaia în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 2.549.105 euro. Begu a reușit o revenire senzațională, meciul terminându-se 4-6, 7-6 (4), 6-0.

Irina Begu, în vârstă de 30 ani ocupă locul 75 în clasamentul WTA. Ea a reușit să obțină victoria după două ore şi 21 de minute.

Begu, care a încheiat partida cu 6 aşi şi 4 duble greşeli, şi-a luat astfel revanşa în faţa rusoaicei de 22 ani, care ocupă locul 104 WTA. Ana Kalinskaia a reușit să o învingă anterior în singurul lor meci direct de luna trecută, în primul tur la Miami, cu scorul de 6-4, 7-6 (5).

Revenirea spectaculoasă în setul secund

În primul set de marţi, diferenţa a fost făcută de un break reuşit de Kalinskaia la 3-3. În actul secund, rusoaica a avut 2-0 şi 3-1, Begu a egalat (3-3), a ratat o minge de set la 6-5, după care s-a ajuns in tiebreak, unde românca a câştigat ultimele patru puncte, de la 3-4, egalând situaţia la seturi. În decisiv, Begu a dominat clar ostilităţile, câştigând cu un sec 6-0.

În ultimul tur al calificărilor, Irina Begu o va înfrunta pe elveţianca Stefanie Voegele de 31 ani, ocupanta locului 127 WTA. Românca are trei victorii din tot atâtea confruntări, 6-3, 6-1 în 2012 la Bucureşti, în optimi, 6-1, 5-7, 6-4, tot în 2012, la Linz, în optimi, şi 7-5, 3-6, 6-1 în 2020 în primul tur la Shenzhen.

Tot marţi, Ana Bogdan a trecut de Katerina Siniakova (Cehia), cu 7-6 (7), 7-5 în calificări şi va juca în turul decisiv contra japonezei Nao Hibino de 26 ani (locul 82 WTA), pe care a învins-o săptămâna trecută la Istanbul, cu 6-3, 6-3 în primul tur.

Marţi, Jaqueline Cristian în vârstă de 22 ani (locul 147 WTA) a fost învinsă de taiwaneza de 35 de ani, Su-Wei-Hsieh, ce ocupă poziția 65 în clasamentul WTA, cu 1-6, 7-6 (6), 6-0.

Irina Begu şi Ana Bogdan şi-au asigurat cecuri de 4.025 de euro şi câte 20 de puncte WTA.