Simona Halep – Serena Williams, finala Wimbledon 2019 are loc astăzi,  începând cu ora 16.00. Pentru sportiva din România, este prima finală la Wimbledon. Halep va încerca să câștige primul ei titlu de Grand Slab pe iarbă și al doilea din carieră, după Rolland Garos 2018.

Pe de cealaltă parte, Serena Williams este la un pas de cel de-al 8-lea trofeu la Wimbledon.

Finala Wimbledon 2019: Simona Halep – Serena Williams Meci de infarct

Cele două tenismene s-au mai întâlnit de 11 ori în carieră. Serena William are 9 victorii și Simona Halep doar două.

Prima victorie a româncei în fața lui Williams a avut loc în 2014, în grupele de la Singapore, unde i-a administrat americancei un neiertător 6-0, 6-2. Cele două s-au întâlnit din nou în finală, acolo unde a fost rândul Serenei să o învingă pe Halep fără drept de apel, scor 6-3, 6-0.

Halep a mai câștigat împotriva lui Williams și în 2015, în semifinalele de la Indian Wells, însă este vorba de o victorie la masa verde, Serena retrăgându-se înainte de partidă din cauza unei probleme medicale.

Pentru a ajunge în finală, Simona Halep a petrecut pe terenul de joc de la Wimbledon 8 ore și 34 de minute și a trecut de următorii adversari:

Turul 1: Aliaksandra Sasnovici (Belarus, 36 WTA)  6-4,7-5

Turul 2: Mihaela Buzărnescu (România, 53 WTA) 6-3, 4-6, 6-2

Turul 3: Victoria Azarenka (Belarus, 40 WTA) ) 6-3, 6-1

Optimi de finală: Cori Gauff (SUA, 313 WTA) ) 6-3, 6-3

Sferturi de finală: Shuai Zhang (China, 50 WTA) 7-6 (4), 6-1

Semifinale: Elina Svitolina (Ucraina, 8 WTA) 6-1, 6-3

Pentru a ajunge în finală, Serena Williams a petrecut pe terenul de joc de la Wimbledon 8 ore și 11 minute și a trecut de următorii adversary:

Turul 1: Giulia Gatto-Monticone (Italia, 161 WTA) 6-2, 7-5

Turul 2: Kaja Juvan (Slovenia, 133 WTA ) 2-6, 6-2, 6-4

Turul 3: Julia Goerges (Germania, 17 WTA) 6-3, 6-4

Optimi de finală: Carla Suarez Navarro (Spania, 31 WTA) 6-2, 6-2

Sferturi de finală: Alison Riske (SUA, 55 WTA) 6-4, 4-6, 6-3

Semifinale: Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA) 6-1, 6-2