Monica Niculescu a răsturnat toate calculele la debutul de la Wimbledon. A 113-a jucătoare a lumii a reușit un meci fabulous în fața nemțoaicei Andrea Petkovic, cu 43 de locuri mai sus în circuitul WTA. A fost o revenire fabuloasă a româncei care s-a impus în trei seturi, 2-6, 6-2, 7-5, după două ore și 15 minute de joc.

Ajunsă pe tabloul principal datorită unui wild-card, Monica a jucat foarte slab în primul set pe care l-a pierdut la 2. Cel secund a fost identic, doar că în favoarea Monică.

Setul trei a fost cea mai echilibrată secvență a partidei. Niculescu a recuperat avantajul de 2-0 al lui Petkovic și a ajuns chiar în postura de a servi pentru a închide meciul. Românca a ratat această oportunitate la 5-4, dar a fructificat-o câteva minute mai târziu, la 6-5.

În turul secund, Monica Niculescu se va duela cu belgianca Elise Mertens care a învins-o pe franțuzoaica Fiona Ferro.