Update: Simona Halep va începe următorul turneu din postura de ocupantă a locului 2 WTA, după ce Karolina Pliskova a pierdut finala de la Miami împotriva lui Ashleigh Barty, scor 6-7, 3-6.

În această seară are loc finala turneului, disputată între Karolina Pliskova și Ashleigh Barty. Pentru a-și putea păstra poziția secundă, Sinona Halep speră la o victorie a lui Barty.

Soarta pare să-i fie prielnică lui Halep, primul set al finalei fiind adjudecat de Ashleigh Barty, scor 7-6.

Simona Halep a fost eliminată în semifinale de Karolina Pliskova, scor 7-5, 6-1, după ce a reușit să revină în primul set de la scorul de 5-3 pentru sportiva din România.

Barty, tenismenă australiancă, a trecut în semifinalele turneului de Anett Kontaveit, 19 WTA, scor 6-3, 6-3. În sferturi, australianca a învins-o pe Petra Kvitova, locul 2 WTA, scor 7-6 (6), 3-6, 6-2.

În aceste momente Simona Halep are 5.782 puncte, 239 de puncte în spatele liderului Naomi Osaka, însă o eventuală victorie a Karolinei Pliskova o va coborî pe aceasta pe poziția a treia WTA.