Bianca Andreescu, jucătoare de tenis din Canda de origine română, a abandonat luni în optimile de finală ale turneului feminin de tenis de la Miami (Florida), competiţie de categoria WTA Premier Mandatory, dotată cu premii totale în valoare de peste 9 milioane dolari. Ea a câștigat luna aceasta 1,3 milioane de dolari la Indian Wells după ce a învins-o în finală pe jucatoarea germană Angelique Kerber.

„Nu pot să mă plâng, însă, de ceea ce am realizat, a fost o serie incredibilă, o poveste a Cenuşăresei, după cum aţi spus mulţi dintre voi. Este un vis devenit realitate, aşa că sunt foarte mulţumită”, a spus Andreescu.

Întrebată ce va face cu banii câștigați la Indian Wells, 1,3 milioane de dolari, Bianca a delcarat că nu o să îi lase acolo. Primul lucru pe care vrea să și-l cumpere este o geantă marca Louis Vuitton.
Canadianca, în vârstă de 18 ani, a declarat că va renunța la câteva turnee pentru a se reface, dar va participa la întâlnirile din Fed Cup.