Halep a câştigat primul set cu 6-4, după un început foarte slab – a pierdut primul game la 0, pe propriul serviciu.

Ostapenko a câştigat al doilea set cu 6-4, după ce Halep condusese cu 3-0.

Ostapenko a câştigat al treilea set cu 6-3, cu cinci game-uri consecutive, Halep condusese cu 3-1.

Halep a avut 3-0 în setul al doilea şi 3-1 în decisiv, dar nu a reuşit să îşi păstreze acest avantaj şi a înclinat după o oră şi 59 de minute, sub tirul loviturilor de lunetistă ale letonei, care a lovit puternic şi precis de multe ori.

Simona a început foarte slab meciul, cedând serviciul în ghemul inaugural, la zero. Simona a revenit, a reuşit şi ea un break, iar apoi a făcut 2-1, cu un ghem la zero, scrie AGERPRES.

Au urmat două ghemuri la rând luate de baltică (2-3), dar Halep a restabilit egalitatea cu un break la zero (3-3). Halep a trecut în avantaj (4-3), după ce a salvat două mingi de break, Ostapenko a egalat, 4-4, dar românca şi-a făcut serviciul, iar apoi a încheiat setul pe serviciul adversarei, cu 6-4, în 36 de minute.

Setul al doilea a început bine pentru Simona, care a luat serviciul în ghemul inaugural, după ce a salvat trei mingi de break. Românca a confirmat momentul bun şi s-a desprins la 3-0, sancţionând erorile neforţate ale adversarei. Halep a avut trei mingi de 4-0, dar le-a ratat şi Ostapenko s-a apropiat la 3-1, fapt care i-a dat multă încredere, reuşind o revenire formidabilă. Halep a avut două mingi de 4-2, dar le-a ratat şi tânăra letonă (20 ani) a restabilit egalitatea, 3-3, după care a trecut în avantaj, 4-3. Halep a făcut din nou break, 4-4, dar şi-a pierdut serviciul fără a face vreun punct, Ostapenko încheind setul cu 6-4.

În decisiv, Halep a luat primul ghem, pe serviciul său, Ostapenko a egalat, dar românca s-a desprins din nou, la 3-1, însă nu a reuşit să îşi consolideze break-ul şi adversara a crescut continuu, făcând break pentru 4-3 cu o minge care a lovit fileul. Simona a acuzat şocul şi nu a mai reuşit să facă nimic până la final, fiind învinsă cu 6-3.

Pe lângă performanța incontestabilă a jucătoarei din România, este interesant de observat că urcarea pe primul loc în clasamentul WTA nu îi va aduce și o poziție fruntașă în topul încasărilor din tenis în întreaga carieră. În acest domeniu, liderul mondial detașat este Serena Williams care a primit în întreaga carieră premii în valoare de 84,46 milioane de dolari.

Pe locul secund se află rusoaica Maria Sharapova cu 36,57 milioane, iar pe trei Venus Williams cu 36,3 milioane. Simona Halep se află departe, doar pe locul 17 al clasamentului încasărilor, cu premii totale de 17,22 milioane de dolari. Chiar dacă va câștiga turneul de Grand Slam de la Roland Garros și va deveni lider la puncte, încasând și premiul de 2,4 milioane de dolari, românca va urca în clasamentul veniturilor doar până pe locul 16,schimbând poziția cu Elena Jankovic din Serbia (18,9 mil. USD).