Preţul de închiriere pentru o garsonieră a scăzut în luna iulie cu 2% faţă de luna anterioară. În prezent pentru o garsonieră, proprietarii solicită un preţ mediu de 246 de euro. Raportat la aceeaşi perioadă a anului trecut, când pentru o garsonieră se solicita în medie o chirie de 300 de euro, acum preţul solicitat este cu 17% mai redus, potrivit raportului AnunturiParticulari. Trebuie specificat faptul că, în ultima perioadă, disponibilitatea proprietarilor privind negocierea a crescut şi se poate ajunge la o reducere de 10-15% din chiria solicitată.
Luna trecută, chiria medie pentru un apartament cu două camere a fost de 347 de euro, în scădere cu 2% raportat lunii precedente. Chiriile pentru două camere au scăzut cu 18% faţă de cele solicitate în luna iulie a anului trecut.
Apartamentele cu 3 camere s-au ieftinit cel mai mult
Pentru apartamentele cu trei camere proprietarii au solicitat un preţ mediu de închiriere de 462 de euro în luna iulie, mai mic cu 5% faţă de luna precedentă. În comparaţie cu iulie 2009, se observă o scădere de 22%.
Pentru un apartament cu patru camere a fost solicitată în medie o chirie de 750 euro, cu 13% mai mare faţă de valoarea de luna anterioară şi cu 17% mai mică faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Ofertele se împuţinează
În luna iulie 2010, pe piaţa închirierilor a apărut un total de 2.700 de apartamente. Oferta de locuinţe destinate închirierii a variat cu 4% în minus faţă de luna precedentă.
Numărul garsonierelor apărute a scăzut cu 7% faţă de iunie. În zona apartamentelor cu două camere, numărul de oferte s-a diminuat cu 5% faţă de iunie, în timp ce numărul apartamentelor cu trei camere scoase la închiriere s-a menţinut constant faţă de luna trecută. Numărul ofertelor cu patru camere a crescut cu 15% faţă de luna anterioară.







Bai oameni buni mai terminati cu generalitatile , si totodata nu mai puneti botul la toate stirile din ziare ... stiti si voi ca nu au nimic cu realitatea ...
Experienta mea, AM INCHIRIAT O GARSONIERA SAPTAMANA TRECUTA (ADICA IN MIJLOCUL VERII SI RECESIUNII) CU ACELAS PRET CARE L-AM OBTINUT SI ANUL TRECUT 350 DE EURO. Asa ca mai lasati-ma in pace ... Fiercare are experience diferite inteleg, dar mai terminati cu prezicerile voastre de doi lei si GENERALITATIILE IN SPECIAL.
Bafta tuturor oricum doresc. X
Eu am avut vreo 2 chiriasi care se plangeau ca e prea scumpa chiria, si nu isi permit sa stea singuri. Dar bani de masina aveau, plateau 250 euro leasing plus cheltuielile legate de masina.
statistica asta are ca scop doar manipularea. din pacate, inca mai sunt fraieri, care cred in astfel de statistici (atat proprietari cat si chiriasi). e perioada cea mai proasta pentru proprietari si pentru agentiile imobiliare - vara... indiferent daca este criza sau nu. proprietarii si agentii sunt disperati. mai arunca in presa cate o statistica, cate o stire "pozitiva"...doar, doar mai prind "profani" in plasa...
preturile aceste sunt poate de acum 2 ani....
eu platesc de 8 luni o chirie de 275 Euro pe un apartament cu 2 camere pe Mihalache, intr-o zona destul de buna a Bucurestiului, la 2 pasi de Piata Victoriei. indraznesc sa spun ca locatia este semnificativ peste media din Bucuresti. deci nu stiu cine mai da astazi "347 Euro" pe luna chirie pentru un ap. cu 2 camere in Bucuresti.
asteptati iarna si primavara anului viitor.... sa vedeti atunci preturi atat la chirii cat si la vanzari...scaderile vor mai dura cel putin 1,5-2 ani de acum in colo....
Nu pot sa spun decat ca.. chiriile sunt inca mari in Romania si se vor ajusta in curand doar pentru ca puterea de cumparare a romanului s-a diminuat simtitor, iar confortul pe care chiriasii si-l permiteau pana acum ceva timp va fi o amintire placuta. Pacat ca mai exista proprietari visatori sau "catari" care spera sa obtina bani frumosi in viitor din chirie sau din vanzarea unui imobil, pentru ca vor ramane cu apartamentele goale sau nevandute. Treziti-va pentru ca vin vremuri cel putin grele.
Caderile nu vor fi catastrofale la chirii, chiar daca intretinerea creste. In primul rind proprietarul nu se bucura de nici un avantaj daca, intretinerea creste, ca sa accepte o scadere de chirie. Scaderea chiriilor se v-a materializa numai in cazul cind ele sunt peste piata libera. Daca chiriasul are probleme sa plateasca, este problema lui! Isi cauta un room mate sau se muta la ceva mai ieftin. Chiar daca exista un contract, putin probabil se prevada o scadere a chiriei ca chiriasul are probleme sa plateasca! De ce trebuie proprietarul sa-i prea lipsa de lichiditate a lui! Poate daca exista o relatie speciala (sexuala, etc) intre ei sa faca acest lucru. Cei care stau in apt lor, de la cine primesc diferenta de crestere a intretinerii? De la nimeni! Cind benzina s-a scumpit acum citiva ani, pretul la masini nu s-a prabusit!
pai ele sunt peste piata libera, 1 la mana. veniturile au scazut peste tot-recent si la bugetari, 2 la mana.
chiriasul se va reorienta unde e mai ieftin cand veniturile ii scad, un cartier mai in colo, 2 camere in loc de 3, conform mai mic la bani mai putin iar proprietarul care nu vrea sa scada chiria va ramane cu apartamentul gol.. sa zicem ca nu cere de mancare dar nici venit pt. proprietar nu va produce.
Atita timp cit sunt platite de marea majoritate, ele sunt la nivelul pietii! Bineinteles ca unele sunt peste, iar altele sub, in comparatie cu nivelul mediu. Faptul ca proprietarul cere absurd de mult sau nu accepta o scadere justificata, este problema lui. Nivelul chiriilor este direct legat de pretul de vinzare a proprietatii! Bineinteles daca chiriasul care nu-si poate permite ceva, trebuie sa se orienteze spre ceva mai afordabil. Asta nu insemana ca proprietarul trebuie sa-i ofere o chirie la nivelul veniturilor lui. Daca nu mai are nici un venit, insemna ca trebuie sa stea pe gratis? Bineineinteles, ca nu! Se uita dupa alt chirias. Mutatul, ca si schimbatul unui chirias cu altul, se traduce prin pierderi materiale. Asa ca amindoi au sanse sa piarda. Proprietaru,l daca are noroc sa gaseasca imediat un chirias, fara sa tina proprietatea goala, este din acest motiv mai bine situat decit chiriasul!
Am inchriat un apartament care pe piata anul trecut era 350 de euro, stiu asta deoarece intamplator cunosc fostii chiriasi, anul asta in iarna l-am inchiriat cu 230 si proprietarul era bucuros ca a reusit sa il inchirieze.
In sfarsit cineva cu logica pe site-ul asta ...
si eu mi-am renegociat chiria pt. apartamentul de 2 cam in care stau in Bucuresti. am avut o scadere de la 350 la 300 de euro. in iarna presimt o noua renegociere.
Nu stiu ce calcule fac marii specialisti Capital, dar sunt departe de adevar.
In Sibiu un apartament cu 2 camere se inchiriaza cu 200 - 250 EUR pe cand rata la un asemenea apartament ar fi 300 - 350 de EUR.
Deci nici vorba sa fie chiria mai mare decat rata.
Luati in calcul si alte preturi din tara, nu stati numai in Bucuresti si faceti statistici eronate de amatori.
STAU EU LE CALEA CISNADIEI CU 120 EUR
CE MAI ZICI?
lasa-l mah, ca Urzica asa stie el: interpreteaza datele astfel incat sa imbie cititorul sa cumpere "cashi" acum din diverse motive: ba ca e chiria mai mare ca rata, ba ca nu prea mai sunt apartamente la vanzare, etc.
in rest e baiat bun, doar sa nu iei de bun ce zice :))
chiriile vor scadea cu 25-30% dupa afisarea intretinerilor din toamna. cu acelasi procent va scadea si pretul locuintelor, 2 camere vor ajunge in b sa coste 35-40mii euro
Din experienta iti zic ca asa ceva nu se va intampla.
Ori majoritatea participantilor la piata au asteptari ca tine de scaderi de preturi si atunci scaderea va avea loc ACUM (adica pana vine toamna preturile/chiriile deja scad cu 10-15%), ori tu esti un caz minoritar in piata si atunci scaderile de care vorbesti tu nu vor avea loc.
nu ai cum sa imi spui din experienta pentru ca pana acum in romania incalzirea a fost subventionata. deci...?
parerea mea e ca daca scad preturile la apt 2 cam la 35.000E nimeni nu o sa mai vanda nimic ( poate cei obligati de imprejurari )
si atunci daca nu e oferta ....
sincer - de ce as vinde cuiva un apt pe care l-am luat cu sa zicem 100.000E acu 3 ani acum cu 35.000E daca nu ma doare capul => deci cei care asteapta sa ajunga la 35.000E un apt 2 camere or sa se bata pe anunturile de vanzare ale oamenilor disperati care sa fim seriosi nu or sa fie f multi
Eu unul daca as fi in situatia sa am o casa de vanzare pe care am cumparat-o sa speculez piata nu as vinde-o acum decit daca sunt cu acul in vena si simt cum imi creste parul in cap
Daca nu cere de mancare .... as inchiria-o si as scoate bani de pe ea
Un apt aduce bani chiar si fara sa il vinzi
Sincer - in 2008 se vb de o cerere f mare de apt, ok - acu cererea nu mai exista => aiurea - stagneaza citiva ani si apoi se reped toti la inchirieri ca de stat undeva tb sa stai ca nus tai toata viatza cu mama si tata
in plus de ce sa scada chiriile cu 30% daca creste intretinerea => ce are scula cu prefectura
nu iti convine pretul intretinerii nu stai cu caloriferele deschise pui pe tine o haina
sincer - nu e obligat nimeni sa te tina pe tine in casa lui pe degeaba si sa iti multumeasca ca ii platesti intretinerea => e obligatia ta sa faci asta pentru ca te folosesti de gaze, caldura, apa, lift, etc ...
Banii omului sunt limitati. Vor veni tot mai putini studenti in centrele universitare si multi tineri vor locui in continuare cu parintii decat sa stea in chirie. In acest caz oricat vor incerca proprietarii sa mentina chiriile in conditiile in care va creste mult intretinerea si omul nu mai are de unde sa plateasca suma veche, vor sta cu locuintele goale. Mentionez ca locuiesc in propria locuinta si mai posed un apartament cu trei camere.
daca nu il inchiriaza , va cere de mincare : chiar daca este gol , tot trebuie sa plateasca intretinerea pentru o persoana , asa este regula ! Sa vedem daca le vor conveni sa dea 2-3 milioane (in conditiile eliminarii subventiei) in asteptarea unor vremuri mai bune ! La intrebarea : cine e nebun sa vinda cu 35 000 eura dupa ce a cumparat cu 100 000 , iti raspund cei care vind acum cu 45-50 000 ! Deci se poate ! Specific si eu ca am si ap. si casa !
Draga Mizdrache, ai o logica demna de cascadorii rasului; se vede ca esti agent imobiliar sau ca ai cumparat o casa cu credit bancar in 2007 ca sa o inchiriezi si sa traiesti linistit toata viata..... Imi pare rau ca ti s-au dat calculele peste cap.
Cum poti sa sustii ca pretul ridicat al intretinerii nu va diminua bugetul chiriasului ? Tu chiar vezi romanul atat de prost incat sa iti plateasca tie chirie pt o garsioniera 300 Euro si sa inchida robinetul la calorifer ??? Doamne, mare e gradina Ta !!!
Nu te supara, ce pregatire intelectuala ai ?
Dar unde or sa se duca? La case unde se plateste nesubventionat dintotdeauna? Sa plateasca numai gazele 8-10 mil/ luna + apa, curent etc ? Nu, pt ca nu prea se gasesc case si cheltuielile vor fi mai mari oricum, va merge tot la bloc si-si va cauta parteneri de ap sa-si imparta cheltuielile lunare.
Eu daca as castiga 500 de euro pe luan sa zic...si as plati 400 pe intretinere si chirie, mi-as baga picioarele de urgenta si m-as muta la mama. Tre sa fii cel putin fraier sa ai ambitia sa stai cu chirie daca nu ai ce manca.