Specializările economice (vezi clasament)
Cunoştinţe teoretice
- Poziţie în clasament: 4
- Punctaj obţinut: 1.75
Aplicabilitate
- Poziţie în clasament: 8
- Punctaj obţinut: 2.75
Limbi străine
- Poziţie în clasament: 5
- Punctaj obţinut: 2.5
Deschidere internaţională
- Poziţie în clasament: 1
- Punctaj obţinut: 2.25
Profil tehnic (vezi clasament)
Cunoştinţe teoretice
- Poziţie în clasament: 7
- Punctaj obţinut: 2
Aplicabilitate
- Poziţie în clasament: sub 10
- Punctaj obţinut: peste 3
Limbi străine
- Poziţie în clasament: 7
- Punctaj obţinut: 2.33
Deschidere internaţională
- Poziţie în clasament: peste 10
- Punctaj obţinut: 4
Specializări economice
Număr locuri: 550
Taxa de scolarizare (lei/an) 2400
Specializări tehnice
Număr locuri inginerie 1261
Taxa de scolarizare (lei/an) 1800-2000
Interpretarea punctajului:
1 - foarte bine
2 - bine
3 - suficient
4 - insuficient
Click aici pentru a downloada studiul!





parerea mea este ca o valoare a unei universitati nu este data doar de "dascali" (ca tot ati folosit cuvantul asta), ci si de studentii care o frecventeaza... NU este vb aici doar de ULBS, ci de universitatile din Romania in general. Studentii sunt dezinteresati, si cum a mai spus cineva, merg la facultate doar de dragul parintilor care le asigura partea cea mai importanta, cea financiara. Daca chiar vrei sa faci ceva in viata, faci si fara pile, daca nu lasa pe altii
Sunt extrem de dezamagita de ULBSibiu...De ce? Profesorii care nu se prezinta la cursuri si daca se prezinta iti dau drumul dupa 20 de min, profesori care nu stapanesc materia, plan de invatamant unde titlul materiei nu are nici o legatura ce cele predate, ipocrizie...pile...rusine!
Sunt studenta in ultimul an ects ,am ales lucrarea de licenta, am trimis mesaj profesorului indrumator si au trecut trei saptamani si nu am primit nici un raspuns .cum imi fac lucrarea daca nu am sprijin si nici macar bibliografie?este corect ca nici macar un mesaj sa primesc de la profesor?
este adevarat ce apare scris la primul comentariu! nu depinde doar de noi, nu este suficient sa inveti. asta nu mai este demult o garantie a promovarii examenelor sau a succesului. intr-o lume plina de vedete, pseudo vedete si copii de bani gata analfabeti...noi nu mai avem loc..."a pune mana pe carte" nu mai este suficient!
Ilie Carabulea este, alături de politicieni, judecători, procurori şi şefi de instituţii, unul dintre cei 1.129 de doctoranzi ai Universităţii "Lucian Blaga". Milionarul în dolari s-a înscris la doctorat anul trecut şi a intrat pe un loc subvenţionat de stat. Sub coordonarea rectorului Constantin Oprean, Carabulea pregăteşte teza de doctorat "Contribuţia prin managementul logisticii în organizare de transport". Marele Maestru al Lojei Masonice din România, Eugen Ovidiu Chirovici şi fostul şef al Vămilor, Nini Săpunaru sunt şi ei doctoranzi la Sibiu.
Ilie Carabulea s-a înscris la doctorat anul trecut, în noiembrie. După ce, la concursul de dosare şi interviul care s-a dat la admitere, a demonstrat că este un candidat bun, s-a clasat pe un loc subvenţionat de la bugetul statului.
Studiile acestuia se desfăşoară pe durata a 5 ani, dintre care trei sunt pentru examene şi referate, iar 2 pentru pregătirea tezei de doctorat, îndrumătorul său fiind rectorul ULBS, Constantin Oprean.
Pentru un doctorand înscris în domeniul tehnic, pe un loc bugetat, cum este cazul lui Ilie Carabulea, statul plăteşte suma de 2.653, 365 de lei noi (26.533.650 de lei vechi) pe an.
Nu toată lumea academică vede cu ochi buni acordarea unui loc bugetat lui Ilie Carabulea. Acest lucru i-a fost reproşat de mai mulţi profesori universitari, în primul rând rectorului Oprean, care a motivat că Ilie Carabulea ar fi sponsorizat Universitatea cu 5 miliarde de lei vechi, aşa că nu mai era nevoie să-şi plătească şi locul de doctorand. Aceleaşi surse care doresc sa-şi păstreze anonimatul, spun că, de fapt, sponsorizarea lui carabulea către Universitate este de doar de 300 de milioane de lei vechi.
Acest tot este total eronat. :)) Sunt studenta la ULBS.. Sincer va spun ca nu e "lapte si miere", numai profefori care fac diferente intre studenti. Numai examene luate pe $ ;).. Deci de unde valoare? O sa va raspund tot eu.. Locurile bune sunt ocupate de "ai lor".. Conteaza numai pilele. Iar daca vrei sa te transferi (nici sa nu indraznesti sa te duci cu o cerere) nu ai nicio sansa.. Nu iti vor acorda transferul niciodata!! ULBS este cea mai varza facultate!!! Cea mai proasta!
cred ca ai face bine sa pui mana pe carte, sa inveti, sa nu mai fi nevoita sa dai spaga. Viata ti-o faci singur, placuta sau complicata. Tu deja ai intrat in cea complicata, iti faci griji din ce nu ar trebui sa-ti faci. Este simplu, INVETI CA DIN ACEST MOTIV TE-AU TRIMIS PARINTII LA STUDIU, asta depinde doar de tine
nu este adevarat Yema, nu stiu de ce facultate din cadrul universitatii vorbesti, dar la cea de stiinte economice, pe care am urmat-o am fost notata dupa merit, niciodata in 5 ani de facultate (pt ca am urmat si masterul) nu m-am putut plange ca am luat o nota care sa nu fie in concordanta cu ceea ce stiu. Inseamna ca nu sti sa te autoevaluezi si crezi ca meriti mai mult, sau pur si simplu esti tipul studentului care crede ca totul se rezolva cu bani si nu mai e nevoie sa invete nimic....Asa ca daca nu esti multumita de facultate, renunta....poate nu e de tine..
petru ca ne-a primit cadourile si pentru ca prin mici aranjamente realizte prin metode specifice, ne-a ridicat cota. Nu de alta dar Ministerul educatiei ne-a plasat pe locul penultim intre universitatile de stat.
Oare care sunt adevaratii dascali din ULBS?
La inginerie (catedra calculatoare) sunt doar cativa (echipa Mihu, Breazu, Pitic). Cinste lor.
80% sunt total pe langa subiectul universitate (Mitrea, ..... )
Citind intregul studiu am gasit o eroare statistica majora. Din totalul celor intervievati peste 20% erau din cateva univeristati... pe cand ULBS Sibiu nici nu apare in top fiind sub 0.20% intervievati. Care este relevanta statistica? As fi dorit detalii privind metodologia de calcul pentru ca este foarte vaga si neprofesionista.
Cei citati de tine sunt niste rapandule... Primul preda in 2009 lucruri vechi de 40 de ani si complet inutile, e doar conf. la 60 de ani... (cursul de calculatoare numerice, ca si cum ar mai fi la moda cele analogice). Al 2-lea e un kitzibushar cu toane, nefutut. Daca nu scri teorie ca-n cursul lui de kakao esti mort. Al 3-lea, mai destept decat ceilalti doi, eu un pierdevara care fute timpul pe la scoala doar doar o ciupi ceva de le vreo firma.
Cei citati de tine sunt niste rapandule... Primul preda in 2009 lucruri vechi de 40 de ani si complet inutile, e doar conf. la 60 de ani... (cursul de calculatoare numerice, ca si cum ar mai fi la moda cele analogice). Al 2-lea e un kitzibushar cu toane, nefutut. Daca nu scri teorie ca-n cursul lui de kakao esti mort. Al 3-lea, mai destept decat ceilalti doi, eu un pierdevara care pierde timpul pe la scoala doar doar o ciupi ceva de le vreo firma.