Actualizat acum 47 minute

  • Curs valutar: EUR4.4646

Soţii şi rudele nu pot deţine în acelaş timp funcţii de conducere în universităţi de stat

Autor: Capital.ro Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010 929 vizualizări 0 comentarii

Senatorii din Comisia pentru învăţământ au adoptat, sâmbătă, un amendament la Legea Educaţiei care interzice deţinerea funcţiilor de conducere, în aceleaşi organisme sau în organisme aflate în relaţii directe de subordonare, în acelaşi timp, de către de soţi, rude şi afini de gradul trei inclusiv.

Amendamentul se referă la situaţiile din universităţile de stat. Comisia pentru învăţământ dezbate, sâmbătă, proiectul Legii educaţiei naţionale, în absenţa parlamentarilor puterii.

Şedinţa, care se desfăşoară în cvorum, este condusă de vicepreşedintele comisiei, senatorul PSD Ecaterina Andronescu. La dezbateri mai participă senatorii PNL Nicolae Robu şi Cristian Ţopescu şi senatorii PSD Dănuţ Prunea, Doina Silistru şi Ioan Mang.

Senatorii din Comisia pentru învăţământ discută, la ora transmiteri acestei ştiri, articolul 282 din subcapitolul "Ocuparea funcţiilor didactice şi a posturilor didactice", proiectul de act normativ numărând, în total, 331 de articole.

SURSA: Mediafax

Spune-ţi părerea!
  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

NOTA:  Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul Capital.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


editoriale

Deşi lipsa de predictibilitate a legislaţiei fiscale a fost „regula de bază“ a ultimilor ani în...

Liderii politici nu inventează noi strategii naţionale atunci când preiau puterea. Ei adaptează...

powered by Distinct New Media