Actualizat acum 11 minute

  • Curs valutar: EUR4.4662

PWC: Retailerii ar trebui să ceară guvernului cotă redusă de TVA pentru produsele alimentare

Autor: CAPITAL Online Miercuri, 06 Octombrie 2010 439 vizualizări 0 comentarii

Companiile de retail ar trebui să militeze şi să solicite guvernului cotă redusă de TVA pentru produsele alimentare de bază, susţin reprezentanţii companiei de consultanţă PricewaterhouseCoopers (PWC).

„Majorarea TVA la 24 la sută nu este o măsură singulară. Şi alte state - Ungaria, Germania - au recurs la ea. Problema pentru firmele de retail este TVA la produsele agroalimentare. Aproape toate statele UE au cotă redusă de TVA la produsele agroalimentare“, a declarat miercuri Mihaela Mitroi, partener la PWC, la România Retail Summit.

Ea a precizat că în Polonia TVA la produsele alimentare este de numai trei la sută, iar alte state UE au cote de 5-6 la sută.

„Industria de retail ar trebui să dea acest mesaj guvernanţilor, de reducere a TVA la produsele agroalimentare“, a spus Mitroi.


SURSA: Agerpres

Spune-ţi părerea!
  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

NOTA:  Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul Capital.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


editoriale

Deşi lipsa de predictibilitate a legislaţiei fiscale a fost „regula de bază“ a ultimilor ani în...

Liderii politici nu inventează noi strategii naţionale atunci când preiau puterea. Ei adaptează...

powered by Distinct New Media