Actualizat acum 1 minut

  • Curs valutar: EUR4.3529

Managerii estimează că industria, construcţiile şi serviciile vor scădea moderat în iulie-septembrie

Autor: CAPITAL Online Miercuri, 28 Iulie 2010 1 vizualizare 0 comentarii

Managerii societăţilor comerciale estimează pentru perioada iulie-septembrie o scădere moderată a activităţii în industria prelucrătoare, construcţii şi servicii şi o scădere în comerţul cu amănuntul, în raport cu cele trei luni anterioare, potrivit unui sondaj INS. În cadrul anchetei de conjunctură din luna iulie, managerii din industria prelucrătoare preconizează, pentru următoarele trei luni, o scădere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural -6%), se arat

Managerii societăţilor comerciale estimează pentru perioada iulie-septembrie o scădere moderată a activităţii în industria prelucrătoare, construcţii şi servicii şi o scădere în comerţul cu amănuntul, în raport cu cele trei luni anterioare, potrivit unui sondaj INS.

În cadrul anchetei de conjunctură din luna iulie, managerii din industria prelucrătoare preconizează, pentru următoarele trei luni, o scădere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural -6%), se arată într-un comunicat al Institutului Naţional de Statistică (INS).

În ceea ce priveşte numărul de salariaţi se estimează tot o scădere moderată, soldul conjunctural fiind de -13% pe total industrie prelucrătoare (-16% la întreprinderile foarte mari, cu 500 salariaţi şi peste).

Pentru unele dintre activităţi se va înregistra o tendinţă de scădere mult mai accentuată decât pe total: fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului; metalurgie şi fabricarea altor mijloace de transport (solduri conjuncturale -45%, -40% şi respectiv -32%).

Preţuri în creştere

Pentru preţurile produselor industriale, se prognozează o creştere a acestora în următoarele trei luni (sold conjunctural +21%).

Potrivit estimărilor din luna iulie, în activitatea de construcţii se va înregistra, pentru următoarele trei luni, o scădere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural -10%) şi o scădere a stocului de contracte şi comenzi (sold conjunctural -17%).

Managerii estimează o scădere a numărului de salariaţi (sold conjunctural -17%), această tendinţă fiind dată în special de întreprinderile mari, cu 500 salariaţi şi peste.

În ceea ce priveşte preţurile lucrărilor de construcţii, se preconizează o creştere a acestora (sold conjunctural +20%).

În ceea ce priveşte comerţul cu amănuntul, managerii au estimat scăderea activităţii economice pentru următoarele trei luni (sold conjunctural -24%).

Vânzări în scădere

Volumul total al vânzărilor de mărfuri va avea o tendinţă de scădere moderată (sold conjunctural -15%).

Volumul comenzilor adresate de către unităţile comerciale furnizorilor de mărfuri vor înregistra scădere (sold conjunctural -16%).

Angajatorii prognozează, pentru următoarele trei luni o scădere moderată a numărului de salariaţi din acest sector (sold conjunctural -14%).

Managerii societăţilor comerciale estimează că preţurile de vânzare cu amănuntul vor înregistra o creştere accentuată (sold conjunctural +51%).

În servicii cererea (cifra de afaceri) va cunoaşte scădere moderată (sold conjunctural -10%).

Se estimează, pentru următoarele trei luni, scădere a numărului de salariaţi (sold conjunctural -16%). Această tendinţă este dată în special de întreprinderile foarte mari, cu 500 de salariaţi şi peste (sold conjunctural -27%).

Conform opiniei managerilor, preţurile de vânzare sau de facturare a prestaţiilor vor avea o tendinţă de creştere moderată (sold conjunctural +13%).

SURSA: Mediafax

Spune-ţi părerea!
  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

NOTA:  Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul Capital.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


editoriale

Comentariul zilei

Mai toată lumea a auzit aforismul privind singurele două lucruri sigure în viaţă, adică moartea şi...

Văzută de pe acoperişul turnului The Economist din St. James Street, presa scrisă seamănă cu Londra...

Deși lucrează cu cifre, statistica este poate cea mai inexactă știință. Asta pentru că, aproape...

Mediul de afaceri din România reproșează de ani buni guvernanților români, indiferent de culoarea...

Managerii “privaţi” din întreprinderile de stat vor încheia contracte de mandat şi vor duce...

Două persoane care vor să converseze, dar nu au multe lucruri în comun ajung, în doar câteva...

powered by Distinct New Media