capital.ro vă prezintă evoluţia preţului la apartamente vechi, diferenţiat pe numărul de camere, la nivelul principalelor şase oraşe din ţară, aşa cum reiese din analizarea indicelui imobiliare.ro.
Apartamentele vechi din Capitală reintră pe creştere
Dacă preţul apartamentelor vechi din Bucureşti a înregistrat, per ansamblu, o scădere substanţială de 44,80% la 12 luni, evoluţia acestora a fost surprinzătoare în ultimele 30 de zile, cu o creştere de 0,16%. Această creştere a fost influenţată în principal de evoluţia apartamentelor cu două camere, care s-au scumpit în perioada 15 octombrie – 15 noiembrie cu 0,66%.
Apartamentele din această categorie, cea mai sprijinită de programul „Prima Casă“, au înregistrat, totodată, cea mai mică rată de scădere anuală: -41,35% şi rămân printre cele mai scumpe din piaţă: 1.303 euro/mp. La polul opus se află apartamentele cu patru şi mai multe camere, care, în ciuda stagnării din ultima lună, tind să coboare spre pragul psihologic de 1.000 euro/mp.
Preţurile stagnează în Braşov
În ceea ce priveşte apartamentele vechi la nivelul Braşovului, termenul care caracterizează evoluţia la 30 de zile este de stagnare. Preţul mediu a rămas la valoarea de 949 euro/mp. Apartamentele vechi cu trei camere au înregistrat chiar o creştere de 2,46%, iar cele cu o cameră o creştere de 1,67%, în ciuda unei variaţii anuale de -28,81%, respectiv -46,26%.
Ieftiniri mici la apartamentele din Cluj
Preţul mediu al apartamentelor situate în blocurile comuniste din Cluj-Napoca a scăzut modic cu 1,55% în intervalul 15 octombrie – 15 noiembrie. Totuşi, apartamentele cu două camere au înregistrat o creştere de 0,35%, în timp ce apartamentele cu o cameră au avut de suferit în această perioadă, variaţia la 30 de zile indicând o scădere importantă, de 4,99%, iar cea la 12 luni de -51,10%.
Constanţa are preţurile aliniate la circa 1.000 euro/mp
Apartamentele din blocurile vechi din Constanţa au o evoluţie interesantă prin prisma faptului că la 15 noiembrie 2009 preţul pe metru pătrat de suprafaţă utilă la principalele tipuri de apartamente, cele cu una, două sau trei camere, este aproape identic: 1.061 – 1.062 euro.
Totuşi, aceste categorii imobiliare au avut variaţii diferite la 30 de zile, respectiv 12 luni. Dacă apartamentele cu două şi trei camere au înregistrat scăderi de 5,13%, respectiv 3,43%, apartamentele cu o cameră s-au scumpit în medie cu 6,24%. La 12 luni, însă, apartamentele cu una şi două camere au înregistrat cea mai mare scădere, de 45,02%, respectiv 45,73%. Apartamentele cu patru şi mai multe camere prezintă cea mai mică valoare medie pe metru pătrat, 1.033 euro.
Iaşiul are cele mai ieftine apartamente
În prezent, dintre toate centrele regionale ale ţării, la Iaşi se găsesc cele mai ieftine apartamente, indiferent de numărul camerelor. Comparaţia cu celelalte mari oraşe ale ţării este frapantă mai ales în cazul apartamentelor mari.
Astfel, un apartament cu trei camere, la data de 15 noiembrie, era scos la vânzare pentru un preţ mediu pe metru pătrat de 875 euro, iar unul cu patru camere pentru 788 euro. Cele mai scumpe rămân apartamentele cu o cameră, 959 euro/mp, în ciuda variaţiei de -2,30% la 30 de zile, respectiv de -40,04% la nivel anual.
Garsonierele din Timişoara s-au ieftinit cu 43%
În Timişoara, preţul pe metru pătrat de suprafaţă utilă la apartamentele vechi scade odată cu creşterea numărului de camere. Astfel, la data de 15 noiembrie, apartamentele cu o cameră au cel mai mare preţ pe metru pătrat, 1.012 euro, iar cele cu patru camere înregistrează cel mai mic preţ pe metru pătrat, 871 euro.
Pe de altă parte, apartamentele cu o cameră au înregistrat cea mai mare scădere, atât la 30 de zile, 2,97%, cât şi la 12 luni, 43,08%. Cele cu patru camere, însă, prezintă chiar o creştere de 0,66%, şi, totodată, cea mai mică scădere la 12 luni, 23,42%.
DETALII:
Citiţi care este metodologia de calcul a indicelui imobiliar aici.














D-le Urzica,
Cu respect vreau sa va semnalez un singur aspect care ma nemultumeste: "pretul apartamentelor a crescut cu 0,16%". Va dati seama cat de bine reflecta evoltia pietei imobiliare indicele la care faceti dvs. referire .... M-am saturat de indici realizati "pe genunchi" de tot felul de portaluri de anunturi imobiliare care fluctueaza cum vrea "muschiu` patronului" sau "meseriasu`" care prelucreaza datele ....
Nu stiu ce sa mai spun ... Data viitoare, ce ar fi daca ati pune 1-2 intrebari cum este "construit" indicele respectiv? Nu de alta ... dar din cartile de statistica citite de mine multi ani in urma ... himmm ... se tot scria de erori, de ponderari si alte "lucruri sfinte" si culmea toti se fereau sa se joace "dupa virgula" ... daca intelegeti ce vreau sa spun.
Data viitore nu strica sa spuneti si 2 vorbe despre numarul de oferte care au intrat in analiza.
conform datelor de la UE preturile /mp LOCUIBIL PENTRU ROMANIA TREBUE SA FIE intre 250-450€/mp (cum e in toata Europa,adica jumatate pana la un salariu mediu de 450€; ca la noi). Restul e specula. Cine vreaa sa-i demonstrez, sa ma intrebe.
Ai auzit de cheltuieli directe si indireacte? Crezi ca ele au un rol cit de mic in determinarea pretului avansat de tine? Cit trebuie sa coste un Rolls Royce in Romania, avind in vedere veniturile medii de acolo? Dar aceiasi masina in Somalia? Nu crezi ca pt un locuitor al unei tari sarace din Europa, cum este Romania, efortul de-a avea o casa sau un apartamnet la fel de confortabil cu a unuia din vest, efortul financiar ar trebui sa fie mai mare? Tu consideri ca trebuie sa fie la fel, dupa cum afirmi mai sus! Astept demonstratia sau raspunsul la intrebarile mele! Care ti se par mai usoare!
Intr-adevar un Rolls Royce costa la fel in Romania si Somalia. Ai putea sa-mi spui insa daca un apartament 2 camere (similar unuia din Romania) mai costa la fel in Somalia? Mi se pare destul de usor.
Un RR costind la fel in Romania, ca si in Somalia, inseamna ca venitul mediu nu joaca nici un rol! Asta am vrut sa si dovedesc! Un apt in Somalia este mai ieftin decit in Romania, decit ca acolo nu si-l pot permite cei cu venituri medii! Este pentru cei cu bani!
eu consider ca pretul este inca f.f. mare in raport cu veniturile romanilor.Eu cred ca pentru deblocarea pietei imobiliare ar trebui sa scada mai mult preturile.
...bai imobiliarilor trezitiva nene...1700-2000 euro/mp...asta sunt preturi in vile de lux in carieru primaveri la care viseaza doar cativa imbogatiti...restu' poolimea nu poate da mai mult de 6-700 euro/mp...
preturile sant cu tva sau fara?
puteti prezenta si situatia pentru alte orase. de exemplu targoviste.
Lucrez la una din bancile cu expunere mare pe sectorul imobiliar. Preturile la apartamente vor scadea imediat dupa alegeri. Dupa anul nou programul prima casa va avea alt orizont iar creditele pentru apartamentele vechi se vor acorda la valorile din 2003.
Eu am casa si nu am niciun interes. Am postat doar sa sar in ajutorul celor care ar putea sa se pacaleasca acum si sa se inece acum ca rromul la mal :)
Si la noi e tot la fel.Cu mentiunea ca s-a primit nota interna pentru a promova mai mult produsele ipotecare proprii si a lasa PC pe plan secund.Exista zvonuri ca programul PC dupa alegeri va fi abandonat sau modificat radical si orientat spre constructii noi.Si impreuna cu certificatul energetic vor pune piatra de mormant pe preturile aberante ale apartamentelor vechi.
Si daca tot am incercat sa aduc putina lumina in ceata care i-a cuprins pe bucuresteni, sa va dau cateva exemple de apartamente evaluate in octombrie de catre specialistii agreati de banca noastra:
apt 2 camere 13 septembrie/drumul sarii 3 din 4 64 mp constructie 1987 51.000 euro
apt 2 camere drumul taberei orizont 2/10 56mp constructie 1980 45.000 euro
apt 3 camere dristor 3/10 60 mp constructie 1985 47.000 euro
cat despre apartamentele noi, in complexul din Vitan (unul din cele doua) colega mea de birou a negociat 2 camere si a ajuns la 65.000
concluzie ? nu luati de bune preturile din ziare pentru ca sunt cu 20 % mai mari decat realitatea de fapt
`Crestere surprinzatoare de 0.16%`, `Pragul psihologic de 1000 euro pe mp`pfff
18 mii in 2005 apartament cu doua care in timisoara, 77 de mii vindut in 2008.astia da invarteli, si vindut cu rugaminti... ca vor creste, era 500 de euro chiria pe luna. vindut cumparat in berlin apartament cu o camera 36 m2 31 de mii 380 chiria. hai pa
Stimate pretendent la un apartament in Bucuresti sau oricare alt colt de tara,
Iti amintesc ca scaderea de 33 % din ultimul an despre care se vorbeste in articol, este iluzorie intrucat Euro a crescut cu aproximativ 25 % in aceeasi perioada. Asadar restul de procente (in jur de 8) reprezinta diferenta reala de valoare pentru un cetatean care munceste si este platit pe plaiurile patriei. Ati vazut cumva interviul acordat de dezvoltatorul din Politehnica " Orhideea Garden" in care recunoaste ca a scazut pretul cu 40 % si inca are profit ? Imaginandu-va hotia care le-a luat mintile naivilor oare mai puteti cumpara acum de la acesti nesimtiti ? Aveti rabdare pana la primavara cand si dezvoltatorii si particularii cu apartamente vechi comuniste vor intelege ca in Romania - tara care nu produce nimic- nu pot fi preturi de sute de mii.
2 camere comuniste 30 mii euro iar apartamentele noi finalizate vor intra in executare silita, bancile nemaivoind sa ascunda rahatul sub pres
RABDARE !
Ne apropriem de 1 milion de someri si astia spera sa se scumpeasca....apt vechi de 40 de ani...bancile nu mai dau credite ptr apt construite inainte de 1980, programul prima casa e pe moarte....in toata europa de est apt comuniste sunt ca valoare 0....
Valoarea da pretul de vinzare! Nea Ludwig, poti sa-mi faci rost si mei de vreo duzina de apartament vechi la pretul de 0 RON, euro, $, etc.? Valuta poti s-o alegi singur!
ptiu draccce...iar ai aparut pui de belzebut.platim in dinari yugoslavi..am si eu vreo 10 miliarde.vrei mai???...gaozel mic cu gura mare.hop si tu al destept din America....nozrod de serviciu
Stiu ca sunt angoasa ta! Si imi face deosebita placere!
zdrentarosule...as regreta sa nu mai fii aici.sa te vad ce o sa zici cand om sa mai scada cu inca 50% apartamentele vechi.
Sa vedem si scaderea de 50%! Eu abia astept sa prind acesta ocazie. Dar nu vad cum sa devina realitate! Intentiile mele sunt bune, dar finalizarea lasa de dorit! Daca ai avea ceva creer ai vedea ca din ce in ce mai multe tari ies din criza si preturile la diverese produse legate de constructii cresc peste noapte facind din ce in ce mai scumpe noile constructii. Acum o luna se vehicula ideea ca pina la sfrisitul anului pretul cuprului o sa scada cu 10%. Atunci era $280, iar acum este $320! Petrolul baleaza intre $75 si $80! Fata de sub $50 cu un an in urma! Am inteles ca pe linga vestile rele pe care piata mondiala le ofera, mai sunt si cele interne. Se scumpesc accizele la benzina! Numai de aici, mincarea se scumpeste cu 15 - 20%! Oare cum se traduce acesta in pretul constructiilor? Probabil, tu vezi, scadere! Nu ma mira! Avind in vedere cele spuse mai sus, recomnad celor care vor sa vinda, sa nu faca acest lucru 2 - 3 ani fiindca pretul la imobile o sa se recupereze, dupa scurta scadere de la anul care vine! Sper ca ti-am adus vesti bune!
Stimate domn, ma vad iarasi pus in postura ingrata de a lua apararea lui Bula imobiliarul (ingrata pt simplul motiv ca imi place sa fiu legat doar de ideile mele si nu din anumita desconsideratie pt dl. Bula)
Dumneavoastra trebuie sa intelegeti ca intr-o tara in care viata insasi devine din ce in ce mai grea prin cresterea pretului la utilitati, prin cresterea numarului de restantieri la creditele incomensurabile si cresterea datoriilor externe, valoarea bunurilor mobile si imobile nu poate creste ci -fiind investitii- ele nu pot decat sa scada... Dl Tiriac isi vinde participatia la Mercedes, Hipermarketurile falimenteaza, Spitalele opereaza doar urgentele iar bancile straine isi reduc expunerea pe Romania iar dumneavoastra nu vedeti...
Legaturile pe care le-ati expus mai sus au de fapt un efect invers intrucat in conditii de scumpiri excesive nivelul de trai se diminueaza si oamenii au tot mai putini bani...
Cu tot respectul va spun ca la anu' pretul unui apartament ceausist cu 2 camere nu va depasi 30 mii de euro (exceptie facand cele centrale si relativ noi) pentru ca va fi un an extrem de dificil
Cu respect,
Pif
Stimate Domn! Eu am estimat o scadere pt anul viitor de 5-10% fata de nivelul minim din acest an! Deci, nu am prevazut o crestere, dar nici o cadere a pietii. Sa va mai amintesc ca anul acesta se spunea ca un apt de 2 camere vechi va fi 10.000 - 15.000 euro! Am refuzat acesta estimare ca nerealista la vremea respectiva. Bula a afirmat acum citeva zile ca sub presedentia lui Gioana, preturile la apt vechi vor fi de 30.000 euro in martie - aprilie. Aceasta insemana 50% fata de acum sau 40% fata de vara. Mai sunt numai 5 luni pina atunci! Eu am vorbit de o scumpire a materialelor de constructii care vor atrage automat o scumpire a noilor constructii si a renovarilor. Aceasta criza a demarat rapid si drastic si se recupereaza la fel de repede! Vezi tarile care au iesit din criza deja. Romania, a avut ghinionul unui an de alegeri prezidentiale si guvernul a fost legat de miini si picioare in a combate acesta criza, fapt care a atras o aminare a iesirii din ea. Saracia din Romania este evindenta, ca si lipsa de civilizatie. Dar nimeni nu poate sa ocolesca scumpirea materialelor de constructii, in conditiile globalizarii! Cine le subventioneaza, ca sa se construiasca mai ieftin? Nimeni! Eu prevad o crestere preturilor atit la cele noi, cit si la cele vechi, in anul 2011 si mai ales in 2012. Nu vor fi astronomice, dar categoric vor depasi nivelul infatiei. De aceia am recomandat celor care nu sunt constrinsi sa vinda, sa mai astepte inca 2-3 ani! Celor care se uita se cumpere, le-am sugerat sa mai astepte, dar nu mai mult de un an, cu exceptia ca v-a veni un alt program gen Prima Casa, care sa le ofera conditii avantajoase! Bineinteles ca fiecare face ce vrea!
si PSD ul o sa l faca nu ptr grija celor multi...pe care i ameteste cu 500 euro pe mp...ci ptr ca cei ca Negoita sa treaca bine criza.oare cat vor fi apartamentele vechi din zonele muncitoresti???ca nu toate sunt in cladiri istorice,cu cartiere selecte??cat 300??500???teren e in Romania ptr 100 milioane de romani....Geoana e 99% presedinte....si prima casa e un vis electoral ce va fi uitat la anu...GUVERNUL CE VINE O SA L SUSPENDE.AZI A APARUT STIREA PRIN PRESA ZILISTEANU CU FAST ANUNTA ASTA IMPREUNA CU SCADERI DE PRETURI CE OR SA VINA LA APARTAMENTE VECHI .BANCILE SE ASTEAPTA DE AIA LE EVALUEAZA LA 30 MII EURO ....
Ce e bre, ai primit moka o cotineata facuta de ceausescu si vroiai sa te imbogatesti acum de pe urma ei ? sa astepti tu sa-ti dau 30.000 de euro din munca mea, tie, care ai jucat table prin uzinele patriei toata viata si n-ai produs valoare de 30.000 de euro toata viata ta.
auzi bre naroade eu nu am de vandut "cashi" la moldova.cred ca nu ai vazut in viata ta 20 mii euro....asa ca lasa ma.
atunci ce-ai vrut sa spui cu postul tau ? ca ti-e teama sa nu se miste ceva in asa fel incat sa se trezeasca fraierii si sa nu-si mai vanda munca pe o cotineata pe care altul a primit-o moka ?
Vrei sa traduci in limba romana ce ai scris in comentariul tau? De fapt la toate comentariile tare ar trebui sa adaugi si o traducere in limba materna!
asta inseamna ca esti un grande fraiero.
Ai perfecta dreptate cu PCR! Tu ai ramas, eu am plecat!