Capital.ro Experienta in slujba ta.
Curs valutar
4.0821
EUR
2.9597
USD
4.545
GBP
2.9256
CAD
2.7335
AUD
107.7182
XAU
Sondaj
Sunteţi de acord cu legalizarea învăţământului la domiciliu?
Convertor valutar
Data: 17 Martie 2010
Arhiva
L
M
M
J
V
S
D
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
L
M
M
J
V
S
D
 
 
 
 
 
 
 
FMI: În 2010 vom avea 300.000 de şomeri în plus

FMI: În 2010 vom avea 300.000 de şomeri în plus

Autor: Raluca Barbuneanu, Mihai Nicuț
Publicat: 9 Octombrie 2009
Vizionari: 2902;

Rata şomajului va ajunge la 9,6% în acest an şi la 10% în 2010, potrivit raportului Fondului Monetar Internaţional referitor la prima evaluare a acordului de împrumut cu România, publicat de instituţia financiară internaţională.

În condiţiile în care raportările privind şomajul au la bază o populaţie activă de 9,1 milioane de persoane, înseamnă că până la sfârşitul anului România va ajunge la 873.000 de şomeri, cu 246.000 mai mult decât cifra raportată la sfârşitul lui septembrie.

Faţă de estimarea precedentă, numărul şomerilor este 63.000 mai mare, în condiţiile menţinerii constante a populaţiei active. În 2008, România a avut o rată a şomajului de 4%, iar în 2007 – 4,2%. Rate ale şomajului peste 10% s-au mai întâlnit, în România, în ’94-95, ’99-2000 şi în 2002.

Agenţia Naţională a Forţei de Muncă (ANOFM) a raportat un număr de 625.000 de şomeri în septembrie şi o rată a şomajului de 6,9%. Cum vor arăta cifrele la sfârşitul anului?

  • 9,6% - rata şomajului în 2009 (estimarea actualizată): un număr de şomeri de 873.000 la sfârşitul anului, cu 248.000 mai mare decât în septembrie
  • 8,9% - rata şomajului în 2009 (estimarea veche): un număr de şomeri de 809.340 la sfârşitul anului, cu 184.000 mai mare decât în prezent.

Ce nu ne spune statistica

Pentru calcularea ratei şomajului, sunt luaţi în calcul doar şomerii înregistraţi la ANOFM: cei care încasează indemnizaţii de şomaj şi cei care, deşi nu au dreptul de astfel de ajutoare, declară la autorităţi că sunt în căutarea unui loc de muncă.

Datele privind numărul de salariaţi din economie, raporat la populaţia totală, indică însă o situaţie mult mai gravă. La o populaţie totală, de 21,5 milioane de persoane potrivit statisticilor oficiale, populaţia activă din calculele ANOFM este de 9,1 milioane de persoane. Însă numărul salariaţilor este doar 5,5 milioane (estimat). Practic, mulţi şomeri nu apar în statistici, fiind „incluşi” în cei 3 milioane români activi, care nu au venituri salariale şi nici nu apar în raportările privind şomajul (fiind asimilaţi agricultorilor sau întreprinzătorilor pe cont propriu).

Cheltuieri în scădere

Potrivit prognozei FMI, nivelul general al cheltuielilor bugetare va trebiui să scadă, procentual, de la 39% din PIB, cât reprezintă prognoza estimată pentru sfârşitul acestui an, la 37,7% din PIB, la nivelul lui 2010.Cheltuielile de personal trebuie, de asemenea, să scadă cu 0,3% din PIB, de la 9% la 8,7% din PIB. În termeni nominali însă cheltuielile sunt puţin mai mari, dat fiind un Produs Intern Brut estimat pentru anul viitor de 525 de miliarde de lei, faţă de 497 de miliarde în acest an.

Astfel, dacă pentru acest an Fondul estimează cheltuieli de personal totale în valoare de 44,9 miliarde de lei, anul viitor ele trebuie să se situeze la 45,5 miliarde, având deci o creştere de doar 600 de milioane de lei la nivelul întregului an, pentru tot personalul bugetar.

Deficitul scade, dar nu suficient

Deficitul bugetar prognozat pentru anul viitor este 5,9% din PIB, în scădere faţă de ţinta de 7,3% fixată pentru acest an. După scăderea economică revizuită la 8,5% pentru acest an, Fondul estimeză o creştere de 0,5% pentru anul viitor. Inflaţia, ca medie anuală, va scădea de la 5,5%, estimată pentru acest an, la 3,6%. Salariul mediu va avea o creştere nominală de 3,8%, deci cu puţin peste rata infaţiei.Totuşi, ritmul de scădere nu este de natură să permită României să se înscrie în criteriile de la Maastricht, esenţiale pentru adoptarea viitoare a euro: pentru 2011, Fondul estimează un deficit de 4,2% din PIB, mult peste limita de 3%.

La anul se reia creditarea

În prognoza revizuită pentru acest an, Fondul arată o scădere a creditului neguvernamental de 1,7% faţă de volumul de anul trecut, o revizuire drastică comparativ cu prognoza iniţială, de creştere cu 16,4%. Totuşi, pentru anul viitor experţii Fondului sunt ceva mai optimişti: prognozează o creştere cu 5,6% faţă de nivelul acestui an, creşterea urmând să se amplifice în 2011: 13,2% faţă de nivelul din 2010.

DETALII:
Citeşte aici întreg Raportul primei evaluări a acordului stand-by cu FMI.

Alte articole despre: someri, acord, fmi, eveniment


Comentarii cititori (12)
Nume:*
Subiect:*
Comentariu:*
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul Capital.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.
Asteapta, se incarca...

Revolutie

Trimis de laserul la 11 Octombrie 2009 12:14:05

FMI vrea sa duca la sclavie.

Raspunde

f important

Trimis de cighi ali la 10 Octombrie 2009 23:28:38

e foarte important sa mentinem o rata cat mai mica a somajului,cu cat mai mica cu atat mai putine probleme fratilor ,asa ca mintea la contributie,un pic de efort ,ca inca nu e tarziu,si tara va avea mai putin de suferit....inca nu e prea tarziu

Raspunde

romania

Trimis de cozeco la 10 Octombrie 2009 20:03:34

ciuma rosie(psd) a adus tara la acest nivel,psd si acoliti lui trebuie eliminati,iliescu si nastase trebuie bagati la puscarie

Raspunde

• Doar ei??

Trimis de igneamarius la 12 Octombrie 2009 12:37:29

Domnul meu i-ai uitat pe puii de securisti,cum ar fi Geoana,Oprescu,ca sa nu mai spun de fatalaul de Petre Roman,care a trecut la manele(manelista pentru care si-a lasat nevasta)pe FELIX-voiculescu,care a gasit solutia finantarii campaniei lui Geoana cu bingo/fraiereala de pe Antena 1...Si Base ce credibiltate mai are la ora actuala,cu un avocat prim ministru,cu o placinta la tineret,si sa nu o uit pe Elena din Troia,de la turism...Macar Berceanu recunoaste faptul ca 2000 km de autostrada ii vom finaliza pe undeva la pastele cailor(nu cred ca in 15-20 de ani...

capitalismul ucide

Trimis de Radu Florian la 10 Octombrie 2009 14:00:05

Uitati-ve ce se intampla inn America, unde in multe parti a trecut de n10% La noi in astia 20 de ani capitalismul n-a facut NIMIC, pur si simnplu NIMIC, in afara de telefoane mobile si stat pe mess (sau forumuri) nu a adus absolut NIMIC bun. Singura cele de redresare ar fi metoda keynesianista de investitii masive in armamnamet, ca in anii '30, dar aia stim bine unde a adus...

Singura solutie- NPCR

Raspunde

• Visul de aur

Trimis de BT la 10 Octombrie 2009 19:13:17

Uite ca sa realizat Romania i-a ajuns din urma pe capitalisti, cel outin la somaj.

• vrei comunism?!

Trimis de igneamarius la 12 Octombrie 2009 12:29:28

Domnul meu daca nu ai trait intre 1978-1989,inseamna sa nu stii cum era sa faci cozi cu noaptea in cap pentru carne,sau pentru ratiile inteligente pentru a tine romanul in viata...Gindeste-te romanas fraierit de Geoana,ca in mioritica noastra tara pina nu dispar hotii si mincinosii,nu ai sanse sa traiesti decent cu salariul macar mediu pe economie...Daca vrei comunism poti emigra in Cuba,Venezuela,China,Coreea,pe unde mai horcaie acest venin rosu,care face exact inversul capitalismului,SCLAVIE la un partid si conducator unic.Doresti cumva alte canale Dunare-Bucuresti??Mai gindeste si cind vei dormi cu burta goala!!

Dreptate si Adevar!

Trimis de Margelatu la 10 Octombrie 2009 12:17:21

Domnu' Zeus, va mai amintiti?

*************************************
Băsescu: Un şomaj de 10% mă va împiedica să candidez la prezidenţiale

Traian Băsescu NU va candida pentru un nou mandat de preşedinte dacă şomajul va depăşi două cifre. Actualul şef al statului a explicat faptul că un procent de peste 10% al şomajului va genera un derapaj social care îl va impiedica să se mai adreseze românilor.(...)
***************************************
http://www.standard.money.ro/articol_94419/basescu__un_somaj_de_10__ma_va_impiedica_sa_candidez_la_prezidentiale.html

Raspunde

Somajul...

Trimis de geo la 10 Octombrie 2009 03:37:38

Cifra va fi cel putin dubla... Sistemul in forma actuala nu poate produce altceva decit super bogati ori super saraci...

Raspunde

FMI

Trimis de SORİN imobiliartv la 9 Octombrie 2009 17:16:33

Ajutorul oferit de FMI a reusit sa distruga economia mai multor tari.....FMI=şomeri + saracie...

Raspunde

• mai corect...

Trimis de Suspectul la 10 Octombrie 2009 02:17:40

politicienii si FMI.

• @Suspectul

Trimis de Dan la 10 Octombrie 2009 17:05:18

Exact, subscriu.

Editoriale
Cartea lui Bercea Mondialu’
Domnu’ Mondialu’, nu-mi împrumutaţi şi mie cartea aceea a lu’ matale? Aş ...
DusteRomania
De vreo trei ani ştim că Dacia pregăteşte lansarea unui SUV, de mai bine de un an că se va ...
Transparenţă fiscală prin «salariul complet»
Salariaţii trebuie să ştie că aproape jumătate din valoarea muncii lor nu ajunge la ei ...
Obişnuinţa de a nu vedea copacii
Pentru că suntem originali, noi românii nu vedem milioanele de mici dezastre de lângă ...

 

ziare